Su kaynakları yönetimi kavramının ulusal ve uluslararası düzeyde değerlendirilmesi
Evaluation of the concept of water resources management at the national and international levels
  1. Tez No: 918872
  2. Yazar: ALİ SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Su, dünya üzerindeki tüm canlıların yaşaması için elzem bir kaynak olup tarım, sanayi ve enerji üretiminde kritik bir rol oynamaktadır ancak küresel ısınma, iklim değişikliği, artan nüfus ve aşırı su kullanımı gibi etkenler, su kaynaklarının kıtlığını ve kirlenmesini hızla arttırmaktadır. Bu nedenle, suyun etkin yönetimi, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde önemli bir mesele haline gelmiştir. Bu çalışmada, su kaynaklarının yönetimindeki yaklaşımların incelenmesiyle beraber öncelikle literatür taramasıyla su yönetiminin temel prensipleri belirlenmiştir. Bu prensipler arasında sürdürülebilirlik, entegre kaynak yönetimi ve paydaş katılımı gibi unsurlar yer almaktadır. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler'in su ile ilgili milenyum gelişim hedefleri ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde yapılan çalışmalara da yer verilmiştir. Çalışmada, Türkiye'nin su yönetimindeki kurumsal yapı, yasal yapı, stratejik planlar ve sivil toplum kuruluşlarının yapmış olduğu çalışmalar incelenmiş olup nehir havzalarının yönetimi üzerine uygulamada ne tür gelişmeler olduğu yönünde değerlendirmeler yapılmıştır. Ulusal durumun ötesinde ise uluslararası kurum ve kuruluşların su kaynaklarının yönetimi üzerine hangi bakış açılarına sahip oldukları ve ne tür çalışmalar yaptıkları üzerine incelemeler yapılmıştır. Nihayetinde ülkemiz su göstergeleri bakımından iyi durumda olmamasının yanında sürdürülebilir bir su kaynakları yönetimini sağlaması gerekli bir olgudur. Ayrıca ülkemizde su yönetimi ile ilgili kurumsal yapılanma ve mevzuattaki karmaşanın giderilip kurumlar arasında iş birliğinin ve koordinasyonun sağlanıp görev ve yetki açısından otoritenin sağlanmasıyla güncel bir su yasası sürecinin tamamlanması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is an essential resource for the survival of all living things on earth and plays a critical role in agriculture, industry and energy production, but factors such as global warming, climate change, increasing population and excessive water use are rapidly increasing the scarcity and pollution of water resources. Therefore, the effective management of water has become an important issue at both national and international levels. In this study, the basic principles of water management have been identified through a literature review, together with an examination of approaches to water resources management. These principles include sustainability, integrated resource management and stakeholder participation. In this context, studies conducted within the framework of the United Nations' millennium development goals and sustainable development goals related to water are also included. In the study, Turkey's institutional structure, legal structure, strategic plans and studies carried out by non-governmental organizations in water management are examined and evaluations are made on what kind of developments have been made in practice on the management of river basins. Beyond the national situation, the perspectives of international institutions and organizations on the management of water resources and what kind of studies they carry out have been examined. As a result, although our country is not in a good situation in terms of water indicators, it is a necessary phenomenon to ensure a sustainable water resources management. In addition, it has emerged that an up-to-date water law process should be completed by eliminating the confusion in the institutional structuring and legislation related to water management in our country, ensuring cooperation and coordination among institutions and ensuring authority in terms of duties and powers.