6. sınıf alan ölçme konusunda matematiksel modelleme ve basamaklı öğretim yönteminin akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effects of mathematical modeling and staged teaching method on academic success in the 6th grade area measurement
- Tez No: 774792
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmada 6.sınıf matematik dersinde kendine yer edinmiş, günlük hayatın her anında karşımıza çıkan“Alan Ölçme”konusunun mevcut öğretim programında yer alan ve uygulanan matematiksel modelleme yöntemi ve basamaklı öğretim yönteminden hangisi ile öğretimin daha etkili olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma nicel bir araştırmadır. Çalışmada ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim döneminde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ortaokulunda eğitim gören 51 adet 6.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada deney-1 grubuna Matematiksel Modelleme Yöntemi ile deney-2 grubuna ise Basamaklı Öğretim Yöntemi ile öğretim yapılmıştır. Deney-1 grubundaki öğrencilere araştırmacının kendi hazırlamış olduğu Matematiksel Modelleme Etkinlikleri ile öğretim yapılırken deney-2 grubu öğrencilerine Yıldırım'ın (2016) hazırlamış olduğu Basamaklı Öğretim Yöntemi ile öğretim yapılmıştır. Bununla birlikte araştırmacı tarafından oluşturulan akademik başarı testi ön test, son test ve testi olarak tekrarlı şekilde uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde, Shapiro Wilk, bağımlı ve bağımsız t-testi, Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Bulgular: Deney-1 grubunda ve deney-2 grubunda gerçekleştirilen öğretim sonucunda akademik başarıda anlamlı farklılık bulunmuş olup son testler kıyaslandığında anlamlı farklılık bulunmadığı görülmüştür. Etki büyüklüğü hesaplanmış, değerin ortaya yakın zayıf olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar: Matematiksel Modelleme ve Basamaklı Öğretim Yöntemi ile yapılan öğretimlerin her ikisinde de akademik olarak başarı sağlandığı görülmüştür. Her iki öğretim yönteminin de başarılı ve birbirlerine üstünlüğü olmadığı saptanmıştır. Etki büyüklüğü sonucuna göre ise Basamaklı Öğretim Yönteminin Matematiksel Modelleme Yöntemine oranla daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to determine which of the mathematical modeling method and layered teaching method used in the current curriculum and applied in the current curriculum of the subject of“Area Measurement”, which has a place in the 6th grade mathematics lesson and is encountered in every moment of daily life, is more effective and permanent. Method: This research is a quantitative research. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest matched control group was used. The study group of this study consists of 51 6th grade students studying at Gaziantep Metropolitan Municipality Secondary School in the 2021-2022 academic year. In this study, the experiment-1 group was taught with the Mathematical Modeling Method and the experimental-2 group was taught with the Layered Teaching Method. While the students in the Experiment-1 group were taught with the Mathematical Modeling Activities prepared by the researcher, the students in the Experiment-2 group were taught with the Layered Teaching Method prepared by Yıldırım (2016). In addition, the academic achievement test created by the researcher was applied repeatedly as pretest and posttest. Kolmogrov-Smirnov-Z, Shapiro Wilk, dependent and independent t-test, Mann Whitney-U test were used in the analysis of the data obtained from the research. Findings: As a result of the teaching carried out in the experimental-1 group and the experimental-2 group, a significant difference was found in academic achievement, and when the posttests were compared, it was seen that there was no significant difference. The effect size was calculated and it was concluded that the value was weak near the middle. Conclusions: It has been observed that academic success has been achieved in both of the teachings made with Mathematical Modeling and Layered Teaching Method. It has been determined that both teaching methods are successful and not superior to each other. According to the effect size result, it was concluded that the Layered Teaching Method is more effective than the Mathematical Modeling Method.