Synthesis of pyrimidine-based heterocyclic compounds via multicomponent reactions of various enamines
Çeşitli enaminlerin çok bileşenli reaksiyonları yoluyla yeni pirimidin tabanlı heterohalkalı bileşiklerin sentezi
  1. Tez No: 918880
  2. Yazar: ZAHİD İSLAM AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pirimidinler, nükleik asitlerin temel yapı taşları olarak biyolojide hayati bir rol oynamaktadır. Ayrıca, türevleri antikanser, anti-enflamatuar, antitüberküloz ve antimikrobiyal etkiler de dahil olmak üzere çok çeşitli biyolojik aktiviteler sergilediğinden dolayı farmakolojik öneme sahiptirler. Özellikle, dihidropirimidin (DHPM) ve 1,2,3,4-tetrahidropirimidin (THPM) türevleri kalsiyum kanal bloker ve antihipertansif ilaç ajanları olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, çok bileşenli reaksiyonlar (ÇBR'ler), çeşitli pirimidin bileşiklerinin sentezlenmesindeki etkinlikleri nedeniyle birçok çalışmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, enaminonitriller (61) kullanarak yeni THPM türevlerini (62) verimli bir şekilde üretmek ve aktivitelerini değerlendirmek için Mannich tabanlı ÇBR yöntemini yenilikçi yeşil sentez teknikleriyle birleştirmektir. Bu nedenle, polietilen glikol (PEG) türevleri, yeni THPM'lerin sentezi için organik çözücülere kıyasla güvenli ve çevre dostu bir alternatif olarak seçilmiştir. Bu amaca ulaşmak için, ilk olarak, uygun başlangıç bileşikleri olarak yeni aril sübstitüe enaminonitriller, aril nitrillerin asetonitril ile baz katalizli reaksiyonu yoluyla hazırlandı ve IR, NMR analizleri ile karakterize edildi. Çalışmanın ikinci bölümünde, yeni tetrahidropirimidin karbonitriller, enaminonitrillerin formaldehit ve amin türevleri ile Mannich halkalaşmaları yoluyla PEG-400 içinde ısıtılarak saatler içinde verimli bir şekilde sentezlendi. Tüm tetrahidropirimidin ürünlerinin yapıları IR, NMR and HRMS yöntemleriyle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pyrimidines play a vital role in biology, serving as fundamental building blocks of nucleic acids. They also hold significant pharmacological importance, as their derivatives exhibit a wide array of biological activities, including anticancer, anti-inflammatory, antitubercular, and antimicrobial effects. Specifically, dihydropyrimidines (DHPM) and 1,2,3,4-tetrahydropyrimidine (THPM) derivatives are utilized as calcium channel blocker and antihypertensive drug agents. Moreover, multicomponent reactions (MCRs) are extensively used in various studies for their efficiency in synthesizing diverse pyrimidine compounds. The aim of the present dissertation was to combine the Mannich-based MCR method with innovative green synthesis techniques to efficiently produce new THPM derivatives (62) using enaminonitriles (61) and to evaluate their activities. So, polyethylene glycol (PEG) derivatives were selected as a safe and environmentally friendly alternative to organic solvents for the synthesis of new THPMs. To achieve this goal, first of all, new aryl substituted enaminonitriles as suitable precursors were prepared by a base-catalyzed reaction of aryl nitriles with acetonitrile and characterized by IR, NMR analyses. In the second part of the study, novel tetrahydropyrimidine carbonitriles were efficiently synthesized through Mannich cyclizations of enaminonitriles with formaldehyde and amine derivatives under heating in PEG-400 in hours. The structures of all the tetrahydropyrimidine products were confirmed by IR, NMR and HRMS analyses.