Pirimidin-2-tiyon halkalı Schiff bazı ve metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of metal complexes and pyrimidine-2-thione ring Schiff base
  1. Tez No: 290489
  2. Yazar: FEYZA ÖZTEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Schiff bazları tıp, kimya, farmasötik kimya ve endüstride kullanım özelliğine sahip oldukça değerli bir kimyasaldır. Özellikle son zamanlarda biyolojik aktiviteleri üzerine yoğun çalışmalar yapılmıştır. Bazı Pirimidin esaslı Schiff bazları üzerine yapılan çalışmaların artması ve bu konu üzerine yapılacak olan çalışmalarda çeşitli bazı özelliklere (antikanser, antibakteriyal, antifungal vb.) sahip olabileceği düşüncesi bizi bu alanda çalışmaya yönlendirmiştir.Bu çalışmada 5-kloro-2-hidroksiasetofenon ve N-aminopirimidin-2-tiyon'nun reaksiyonundan yeni heterosiklik Schiff bazı ve bu Schiff bazının Cu(II), Pd(II), Mn(II) ve Co(II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin yapılarının aydınlatılmasında; ligand için: elementel analiz (C, H, N, S), UV-Vis, 1H NMR, 13C NMR, FT-IR; kompleksler için: elementel analiz, UV-Vis, FT-IR gibi spektroskopik tekniklerin yanısıra manyetik moment ve elektrolitik iletkenlik ölçümlerinden yararlanılmıştır. Cu(II), Co(II), Mn(II) kompleksleri için oktahedral yapı önerilmiştir. Bileşiklerin hiçbirinde, DMF çözücüsü içerisinde, elektrolitik iletkenlik özelliğine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are quite valuable chemicals that have the usage properties in the area of medicine, chemistry, pharmaceutical chemistry and industry. Especially in recent years, there have been some intensive studies on biological activities. The increasing studies on pyrimidine based Schiff bases and having some various properties on studies to be done in this subject (anticancer, antibacterial, antifungal etc.) have encouraged us to study in this area.In this study, a new heterocyclic Schiff base from the reaction of 5-chloro-2-hydroxyacethophenone and N-aminopyrimidine-2-thione and metal complexes of this Schiff base?s Cu(II), Pd(II), Mn(II) and Co(II) have been synthesized. To illuminate these compounds? structures; not only spectroscopic technics such as for ligand: elemental analysis (C, H, N, S), UV-Vis, 1H NMR, 13C NMR, FT-IR; for complexes: elemental analysis, UV-Vis, FT-IR but also magnetic moment and electrolytic conductivity measurement have been used. Octahedral structure has been proposed for Cu(II), Co(II), Mn(II) complexes. All compounds were found to be non-electrolytes in the DMF solutions.