Tipik ve atipik gelişim gösteren okul öncesi dönem çocuklarının baba-çocuk oyun süreçlerinin incelenmesi
Investigation of father-child play processes of preschool children with typical and atypical developments
- Tez No: 918900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tipik ve atipik gelişim gösteren okul öncesi dönem çocukların babalarıyla gerçekleştirdikleri oyun süreçlerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde bulunan 10 tipik gelişim gösteren çocuk ve babası ile 10 atipik gelişim gösteren çocuk ve babası oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken amaçlı örneklem yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Baba-Çocuk Demografik Bilgi Formu, Baba-Çocuk Oyun Süreci Gözlem Formu ve Baba Görüşme Formundan yararlanılmıştır. Veriler betimsel ve içerik analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan tipik gelişim gösteren ve atipik gelişim gösteren çocuğa sahip babaların oyun süreci gözlemleri incelendiğinde, tipik gelişim gösteren çocuğa sahip babaların oyun başlatma, oyun sürdürme ve oyun bitirme davranışlarının atipik gelişim göteren çocuğa sahip babalara göre daha olumlu olduğu ve tipik gelişim gösteren çocuğa sahip babaların atipik gelişim gösteren babalara göre oyun oynarken daha motive edici ve iş birliğine açık olduğu görülmüştür. Tipik gelişim gösteren ve atipik gelişim gösteren çocuğa sahip babaların oyuna dair görüşmeleri incelendiğinde ise; babaların oyun tanımlamalarında, oyunun etkilerine dair ifadelerinde, oyun oynarken dikkat ettiklerinde, oyun yeterliliklerinde, oyun oynama ve oyun oynarken zorlanma durumlarında ortak ve farklı yönlerin olduğu ve bu bulguların alanyazın ile benzer olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Tipik gelişim gösteren ve atipik gelişim gösteren çocuğa sahip babaların oyun süreçlerinde ve oyuna dair görüşlerinde ortak temalara rastlanmıştır. Fakat tipik gelişim gösteren çocuğa sahip babaların oyun süreçlerinin daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to examine the play processes of typically and atypically developing preschool children with their fathers. Materials and Methods: This study was designed with a case study design, one of the qualitative research designs. The study group consisted of 10 typically developing children and their fathers and 10 atypically developing children and their fathers in Istanbul. The maximum variation sample, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group. Father-Child Demographic Information Form, Father-Child Play Process Observation Form and Father Interview Form were used in data collection. Data were analyzed with descriptive and content analysis methods. Results: When the play process observations of fathers with typically developing and atypically developing children who participated in the study were examined, it was seen that the play initiation, play continuation and play termination behaviors of fathers with typically developing children were more positive than those of fathers with atypically developing children, and that fathers with typically developing children were more motivating and cooperative while playing than fathers with atypically developing children. When the play-related interviews of fathers with typically developing and atypically developing children were examined, it was determined that there were common and different aspects in fathers' definitions of play, their statements about the effects of play, what they paid attention to while playing, their play competencies, and their difficulties while playing and that these findings were similar to the literature. Conclusion: Common themes were found in the play processes and views on play of fathers with typically and atypically developing children, but it was concluded that the play processes of fathers with typically developing children were more positive.