İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersi kültür ve miras öğrenme alanında yapılan sanal müze etkinliklerinin öğrencilerin sosyal bilgiler dersi tutumuna etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of virtual museum activities organized in the field of culture and heritage learning in 4th grade social studies course in primary school on students attitudes to social studies course
- Tez No: 918928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE YASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi Kültür ve Miras öğrenme alanında yapılan sanal müze etkinliklerinin öğrencilerin sosyal bilgiler dersi tutumuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Bolu ili Mudurnu ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet ilkokulunun 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma Nicel araştırma yöntemiyle yapılmış, nicel araştırma desenlerinden tek grup ön test son test deneysel modele göre planlanmıştır. Araştırmada 4. Sınıfa giden 100 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırma 6 hafta süren 8 ders saatinde tamamlanmıştır. Araştırmada Kültür ve Miras öğrenme alanında yer alan“Milli Kültür”ve“Çocuk Oyunları”ünitelerinin kazanımlarına ilişkin sanal müze etkinlikleri yapılmış ve öğrencilerin sosyal bilgiler dersi tutumlarına etkisine bakılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın veri analizlerinde, betimsel istatistik testleri kullanılmıştır. İlkokul 4. Sınıf sosyal bilgiler dersi kültür ve miras öğrenme alanında yapılan sanal müze etkinliklerinin öğrencilerin sosyal bilgiler dersi tutumlarını artırdığı ve tutumlarını olumlu bağlamda etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of virtual museum activities, implementedas a part of culture and heritage learning in 4th grade social studies course in primary schools, on students' attitudes to social studies course. The study group of the research consists of 4th grade students studying at a public primary school affiliated with the Ministry of National Education in Mudurnu district of Bolu province during the 2023-2024 academic year. The data has been accumulated by applying a pre-test and post-test to a single group and analyzed according to the quantitative research method. The study has been conducted with 100 4th grade students and completed in 8 hours in the span of 6 weeks. In the research, virtual museum activities related to the lesson objectives of“the national culture”and“children's games”units in the field of culture and heritage learning have been carried out and the effect on students' attitudes towards social studies course has been observed. The obtained data has been analyzed with a statistics program. Tools and techniques of descriptive analysis have been used in this research. It has been concluded that virtual museum activities regarding the culture and heritage learning in 4th grade social studies course positively affected students' attitudes towards the social studies course.