Termal turistlerin termal farkındalık ve sağlık okuryazarlığı düzeyi: Bolu ili örneği
Thermal awareness and health literacy level of thermal tourists: The case of Bolu province
  1. Tez No: 918946
  2. Yazar: ESRA GÜNEŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde sağlık yalnızca bir ihtiyaç değil bilinçli bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu dönüşüm, termal turizme olan ilgiyi artırarak insanların sağlıklarını iyileştirmek ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla termal destinasyonları tercih etmelerine yol açmaktadır. Yapılan bu araştırmanın amacı, termal turistlerin termal turizm farkındalığı ile sağlık okuryazarlığı düzeylerini değerlendirmeyi ve sosyo-demografik özelliklerinin bu düzeyler üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu araştırma Bolu İlinde yer alan termal tesislere gelen 406 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri, Sosyodemografik Veri Formu, Termal Farkındalık Anketi ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 22.0 analiz programında; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analiz aracılığıyla yapılmıştır.Yaş ortalaması 42,23 ± 13,78 olan katılımcıların %57,9'u kadın, %42,1'i erkektir. Katılımcıların cinsiyetleri, yaşları, kronik hastalığa sahip olmaları ve termal tesise gelme amaçlarına göre termal farkındalıklarında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Katılımcıların sağlık okuryazarlığı düzeyleri; cinsiyetleri, yaşları, birinci derece yakınlarının kronik hastalığa sahip olmaları ve termal tesise gelme amaçlarına göre anlamlı farklılıklar göstermektedir (p0,05). Katılımcıların termal farkındalıkları ile sağlık okuryazarlıkları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca sağlıklı okuryazarlığının katılımcıların termal farkındalıkları üzerinde olumlu etkisinin olduğu ve termal farkındalıklarının %16'sını yordadığı ortaya konmuştur. Sağlık okuryazarlığının, bireylerin termal kaynaklar hakkında bilinçli kararlar almalarını sağlaması, termal farkındalığın güçlendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu ilişkinin taşıdığı potansiyel, turizm alanında daha bilinçli tercihler yapılmasını sağlayarak sektöre önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, health has become not only a necessity but also a conscious way of life. This transformation increases the interest in thermal tourism and leads people to prefer thermal destinations to improve their health and quality of life. The aim of this research is to evaluate the thermal tourism awareness and health literacy levels of thermal tourists and to determine the effects of socio-demographic characteristics on these levels. This research was conducted with 406 people visiting thermal facilities in Bolu Province. The data of the study were collected through Sociodemographic Data Form, Thermal Awareness Questionnaire and Turkish Health Literacy Scale (TSOY-32). Data were evaluated using descriptive statistics, independent sample t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and simple linear regression analysis in SPSS 22.0 analysis program. The mean age of the participants was 42.23 ± 13.78 years, 57.9% were female and 42.1% were male. There are significant differences in the thermal awareness of the participants according to their gender, age, having a chronic disease and the purpose of coming to the thermal facility.