Sürdürülebilir kalkınmada İslami finans ürünlerinin etkisi üzerine bir inceleme
A study on the impact of Islamic finance products on sustainable development
  1. Tez No: 918948
  2. Yazar: ŞABAN KUTALMIŞ KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması, sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını ve bu kullanımın stratejik yaklaşımlarını ele almaktadır. Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik büyüme, sosyal eşitlik ve çevresel koruma arasındaki dengeyi sağlamayı amaçlamaktadır ve bu bağlamda enerji yönetimi büyük önem taşımaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları, fosil yakıtların sınırlı ve çevresel olarak zararlı olmasına karşılık sınırsız ve çevre dostu alternatifler sunarak, enerji arz güvenliğini artırmakta ve karbon ayak izini azaltmaktadır. Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeli, bu alandaki başarıları ve karşılaştığı zorluklar üzerinde durulmuş, enerji politikalarının oluşturulması, ekonomik teşvikler ve düzenleyici çerçeveler gibi konular analiz edilmiştir. Çalışma, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması için enerji verimliliği stratejileri, finansal destek mekanizmaları ve toplumsal farkındalık artırma kampanyaları gibi öneriler sunmaktadır. Bu çalışmada, güneş, rüzgar, hidroelektrik ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut durumu, bu kaynakların sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkıları ve bu alandaki en güncel gelişmeler ve uygulamalar incelenmiştir. Ayrıca, yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında karşılaşılan teknik, ekonomik ve politik engeller de detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu kapsamda İslami finansman alanında yöneticilik yapan 10 kişi ile görüşme sağlanmış ve fenomolojik yöntemle derinlemesine analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the utilization of renewable energy sources and the strategic approaches within the framework of sustainable development. Sustainable development aims to balance economic growth, social equity, and environmental protection, with energy management playing a crucial role in this balance. Renewable energy sources provide unlimited and environmentally friendly alternatives to fossil fuels, which are limited and environmentally harmful. They enhance energy supply security and reduce the carbon footprint. The study investigates the current state of renewable energy sources such as solar, wind, hydroelectric, and biomass, their contributions to sustainable development goals, and the latest developments and applications in this field. Additionally, the technical, economic, and political barriers encountered in the development and dissemination of renewable energy technologies are examined in detail. The thesis focuses on Turkey's renewable energy potential, successes, and challenges in this sector, analyzing topics such as the formulation of energy policies, economic incentives, and regulatory frameworks. The study offers recommendations for promoting the use of renewable energy sources, including energy efficiency strategies, financial support mechanisms, and public awareness campaigns.