4+1 planlı yazma ve değerlendirme modelinin şiir yazma becerisine etkisi
The effect of 4+1 planned writing and evaluation model on poetry writing skills
- Tez No: 918951
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 4+1 Planlı Yazma ve Değerlendirme Modeli(PYDM)'nin şiir yazma becerisine etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla model şiir yazmada kullanılmış ve modelin şiir yazmaya etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemi tercih edilmiş, karma yöntemin açımlayıcı sıralı deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu ön test - son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desende yürütülürken nitel boyutu nitel araştırma desenlerinden biri olan görüşme yöntemine uygun yarı yapılandırılmış görüşmeyle gerçekleştirilmiştir. Nicel boyutunda olasılıklı örnekleme yöntemine göre seçilen iki ortaokulun 5, 6 ve 7. sınıflardan 20 öğrenciyle 120 deney grubuyla, 120 de kontrol grubu bulunmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda deney grubu katılımcıları arasından amaçsal örneklemeye göre 30 öğrenciye yer verilmiştir. Araştırmanın nicel verileriyle nitel verilerinin çözümlenmesi sonucunda elde edilen veriler sırasıyla yorumlanmıştır. Araştırmada 4+1 Planlı Yazma ve Değerlendirme Modeliyle şiir yazmanın ortaokul öğrencilerinin şiir yazma becerilerine, yazma becerisine bağlı olarak şiir yazma tutumlarına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular, 4+1 PYDM'nin öğrencilerin şiir yazma becerilerini olumlu etkilediğini göstermiştir. Bulgulara göre PYDM aşamalarının da öğrencilerin şiir yazmalarına olumlu yansımaları olmuştur. Çalışmanın öğrencilerin şiir bilgisi, şiir okuma, şiir dili özellikleri gibi konularda da bilgi sahibi olmasına yardımcı olduğu nitel sonuçlarla anlaşılmıştır. Sonuçlar 4+1 PYDM'ye göre gerçekleştirilen yazma çalışmalarının öğrencilerin şiir yazma becerisini geliştirme bakımından etkili olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yazma Becerisi, 4+1 Planlı Yazma ve Değerlendirme Modeli, Şiir Yazma, Şiir Öğretimi, Sanatsal Metin.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the effect of the 4+1 Planned Writing and Evaluation Model (PYDM) on poetry writing skills. For this purpose, the model was used in writing poetry and the effect of the model on writing poetry was investigated. A mixed research method, in which quantitative and qualitative research methods were used together, was preferred in the research, and the explanatory sequential pattern of the mixed method was used. While the quantitative dimension of the research was conducted in a pre-test - post-test experimental and control group semi-experimental design, the qualitative dimension was carried out with a semi-structured interview suitable for the interview method, which is one of the qualitative research designs. In the quantitative dimension, there are 20 students from the 5th, 6th and 7th grades of two secondary schools selected according to the probability sampling method, and 120 in the experimental group and 120 in the control group. In the qualitative dimension of the research, 30 students were included among the experimental group participants according to purposeful sampling. The data obtained as a result of the analysis of the quantitative and qualitative data of the research were interpreted respectively. In the study, it was concluded that writing poetry with the 4+1 Planned Writing and Evaluation Model had a statistically significant effect on the poetry writing skills of middle school students and their attitudes towards writing poetry depending on their writing skills. The findings showed that 4+1 PYDM positively affected the poetry writing skills of students. According to the findings, the stages of PYDM also had positive reflections on the students' poetry writing. It was understood with the qualitative results that the study helped students gain knowledge on subjects such as poetry knowledge, poetry reading, and the characteristics of the poetry language. The results showed that the writing studies carried out according to 4+1 PYDM were effective in developing the poetry writing skills of students. KEY WORDS: Writing Skills, 4+1 Planned Writing and Evaluation Model, Poetry Writing, Poetry Teaching, Artistic Text.