Tarihsel mekânın öğrencilerin tarih bilinci ile ilişkisi (İzmir-Bergama örneği)
The relationship between historical region and history conscious of the students (Izmir-Beragama example)
  1. Tez No: 918965
  2. Yazar: MERVE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma İzmir ilinde lise dokuzuncu sınıfta bulunan öğrencilerin tarihsel mekân ile tarih bilincinin ilişkisini ölçmek için oluşturulmuştur. Tarama yönteminden basit tesadüfi örneklemin kullanıldığı araştırma İzmir /Bergama ilçesinde uygulanmıştır. Toplamda 305 öğrenciye uygulanan anket 2 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öğrenciye cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi, tarih kitabı okuma durumu, sahip olunan kitap sayısı, ilgilenilen zaman ve mekân, Bergama ile ilgili bilgilerini tespit edecek sorular yöneltilirken ikinci bölümde 40 soruluk beşli likert tipine göre sorular yöneltilmiştir. Ön uygulama İzmir ili merkez okullarında gerçekleşmiş güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları yapıldıktan sonra asıl uygulama Bergama ilçesinde uygulanmıştır. 10 okulda yapılan çalışmada olabildiğince evren temsil edilmeye çalışılmıştır. 3 faktörlü olan araştırma da öğrencilerden alınan dönütler doğrultusunda oluşturulan sonuçlar ile birlikte tarih bilincinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to measure the relationship between historical space and historical consciousness among ninth-grade students in Izmir. Using the survey method with simple random sampling, the research was applied in the Bergama district of Izmir. The questionnaire, applied to a total of 305 students, consists of two main sections. The first section includes questions to assess the student's gender, parents' education level, history book reading habits, number of books owned, areas of interest in terms of time and space, and knowledge about Bergama. The second section consists of 40 questions in a five-point Likert scale. After the pilot study was conducted in central schools in Izmir and reliability and validity tests were carried out, the main application was carried out in the Bergama district. In the study conducted in 10 schools, an effort was made to represent the population as accurately as possible. Based on the feedback from the students, the research, which is based on three factors, concluded that historical consciousness was at a moderate level