PISA 2018 finansal okuryazarlık testinin Mantel Haenszel, Lojistik Regresyon ve Rasch Ağacı Yöntemlerine göre DMF'nin incelenmesi
Examining the dif of the PISA 2018 financial literacy test according to Mantel-Haenszel, Logistic Regression and Rasch Tree methods
- Tez No: 918979
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, PISA 2018 finansal okuryazarlık alt testindeki maddelerin ülke ve cinsiyet değişkenine göre Değişen Madde Fonksiyonu (DMF) gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışmanın örneklemini Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya ve Bulgaristan'daki öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmanın veri setini finansal okuryazarlık alt testi için 6319 katılımcının verdiği cevaplar oluşturmaktadır. DMF analizleri öncesinde verilere kayıp veri analizi yapılmış ve verilere yönelik betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Bu çalışmada DMF analiz yöntemlerinden Mantel-Haenszel (MH) , Lojistik Regresyon (LR) ve Rasch Ağacı Yöntemi (RAY) kullanılmıştır. Veri setinden kısmı puanlanan maddeler çıkarılmış ve DMF analizleri 1-0 olarak kodlanabilen 52 madde ile gerçekleştirilmiştir. MH ve LR yöntemleri ile DMF analizi yapılırken ülke değişkenleri Amerika Birleşik Devletleri-Endonezya, Amerika Birleşik Devletleri-Bulgaristan ve Endonezya-Bulgaristan olarak ikişerli gruplarla analiz edilmiştir. RAY ile analiz yapılırken herhangi bir gruplandırma yapılmamıştır. Yapılan analizler sonucunda Amerika Birleşik Devletleri-Endonezya grubunda MH ile 16, LR ile 0 maddede; Amerika Birleşik Devletleri-Bulgaristan grubunda MH ile 21, LR ile 0 maddede; Endonezya-Bulgaristan grubunda MH ile 24, LR ile 1 maddede; cinsiyete göre MH ile 2 maddede, LR ile 0 maddede DMF tespit edilmiştir. RAY kullanılarak yapılan analizde 37 maddede DMF tespit edilmiştir. Bu maddelerden 6'sı Endonezya'daki kız öğrenciler lehine, 6'sı Endonezya'daki erkek öğrenciler lehine, 6'sı Bulgaristan'daki kız öğrenciler lehine, 9'u Bulgaristan'daki erkek öğrenciler lehine, 7'si Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kız öğrenciler lehine ve 3'ü Amerika Birleşik Devletleri'ndeki erkek öğrenciler lehine DMF göstermiştir. MH, LR ve RAY ile yapılan analizler birbiriyle karşılaştırıldığında LR yöntemiyle DMF olduğu tespit edilen 1 madde (18) MH ve RAY ile yapılan analiz sonuçlarıyla tutarlılık göstermektedir. RAY ve MH yöntemlerinin analizleri karşılaştırıldığında 7 madde (4,8,9,12,44,37,50) Amerika Birleşik Devletleri lehine tutarlı sonuçlar göstermiş, 9 madde (2,6,22,24,27,32,35,47,52) Endonezya lehine tutarlı sonuçlar göstermiş ve 13 madde (1,3,7,10,11,18,20,21,29,30,33,34,48) Bulgaristan lehine tutarlı sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is analysing whether the items in PISA financial literacy subtest show Differential Item Functioning (DIF) according to the factors of country and gender. The students in USA, Indonesia and Bulgaria constitute sample of the study. The answers whose 6319 paticipants gave for the financial literacy subtest constitute dataset of the study. Before DIF analysis, missing data analysis for data were made and descriptive statistics for data were calculated. In this study, Mantel Haenszel (MH), Logistic Regression (LR) and Rasch Tree (RT) methods of DIF analysis were applied. The items which were graded in partial were extracted from dataset and DIF analysis were practiced with 52 items which can be codified as 1-0. While making DIF analysis with MH and LR methods, the factors of country were analyzed with groups of two as USA-Indonesia, USA-Bulgaria and Indonesia-Bulgaria. While analysing with RT, no grouping has been made. As a result of the analysis, in USA-Indonesia group in 16 items with MH, in 0 item with LR; in USA-Bulgaria group in 21 items with MH, in 0 item with LR; in Indonesia-Bulgaria group in 24 items with MH, in 1 item with LR; according to the gender in 2 item with MH and in 0 item with LR were determined DIF. In 37 items were determined DIF in analysing by using RT. 6 of these items in favour of schoolgirls in Indonesia, 6 of these items in favour of schoolboys in Indonesia, 6 of these items in favour of schoolgirls in Bulgaria, 9 of these items in favour of schoolboys in Bulgaria, 7 of these items in favour of schoolgirls in USA, 3 of these items in favour of schoolboys in USA, showed DIF. When the analysis which were made with MH, LR and RT were compared to each other ,1 item (18) which were determined DIF with LR method shows consistency with the analysis results which were made with MH and RT. When the analysis which were made with RT and MH were compared to each other; 7 items (4,8,9,12,37,44,50) showed consistent results in favour of USA, 9 items (2,6,22,24,27,32,35,47,52) showed consistent results in favour of Indonesia, 13 items (1,3,7,10,11,18,20,21,29,30,33,34,48) showed consistent results in favour of Bulgaria.