Eleştirel jeopolitik perspektifinden İran'ın jeopolitik kodları: İran liderlerinin Birleşmiş Milletler konuşmalarının analizi
The geopolitical codes of Iran from a critical geopolitical perspective: An analysis of the United Nations speeches of Iranian leaders
- Tez No: 919008
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN TAFLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tez, İran'ın jeopolitik kodlarını, akademik literatürde yaygın olan geleneksel jeopolitik teorilere alternatif olarak eleştirel jeopolitik perspektifiyle incelemeyi ve bu alana yeni bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda, söylem analizi yöntemi kullanılarak, İran'ın beş farklı Cumhurbaşkanı'nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda (BMGK) yaptıkları konuşmalar incelenmiştir. Seçilen liderler—Ali Hamaney, Muhammed Hatemi, Mahmud Ahmedinejad, Hasan Ruhani ve İbrahim Reisi—kendi dönemlerinde uluslararası ilişkilerdeki önemli kırılma noktalarını temsil etmektedir. Çalışma, öncelikle jeopolitik teorilerin teorik temellerini ele almaktadır. Ardından, İran'ın tarihi, kültürel, ekonomik ve dini bağlamı detaylı bir şekilde analiz edilerek jeopolitik kodları tespit edilmektedir. Son bölümde ise bu liderlerin BMGK konuşmaları eleştirel jeopolitik perspektifle incelenerek, İran'ın jeopolitik anlatılarının uluslararası konumlanışını nasıl şekillendirdiği üzerine derinlemesine bir değerlendirme sunulmaktadır. Bu yaklaşım, jeopolitik pratik ile söylem arasındaki kesişime odaklanarak mevcut literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Iran's geopolitical codes through the lens of critical geopolitics, offering an alternative perspective to traditional geopolitical theories prevalent in the academic literature. To achieve this, the study employs discourse analysis, focusing on the speeches delivered by five Iranian presidents at the United Nations General Assembly (UNGA). The selected leaders—Ali Khamenei, Mohammad Khatami, Mahmoud Ahmadinejad, Hassan Rouhani, and Ebrahim Raisi—represent periods of significant shifts in international relations during their respective tenures. The study begins by examining the theoretical foundations of geopolitical theories. Subsequently, it investigates Iran's historical, cultural, economic, and religious context to identify its geopolitical codes. In the final section, the UNGA speeches of these presidents are critically analyzed, providing a nuanced understanding of Iran's geopolitical narratives within the framework of critical geopolitics. This approach contributes to the existing literature by highlighting the intersection of geopolitical practice and discourse in shaping Iran's international positioning.