Tarık Dursun Kakınç'ın romanlarında halk bilimi unsurları
Folklore elements in Tarık Dursun Kakınç's novels
- Tez No: 919009
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Toplumcu gerçekçi bir yazar olan Tarık Dursun Kakınç, edebiyat hayatına şiirle başlamıştır. 1950 sonrası Türk edebiyatının önemli bir ismi olan yazar, ilerleyen yıllarda hikâye ve roman başta olmak üzere eleştiri, anı ve deneme gibi çeşitli türlerde eserler vermiştir. Gazetecilik ve dergicilik faaliyetleri yürütmesinin yanı sıra sinemaya da ilgi göstermiştir. Film eleştirileri ve çeşitli senaryolar yazmıştır. Yazarın İnsan Kurdu ve Kurşun Ata Ata Biter romanları sinemaya da aktarılmıştır. Birçok farklı türde eser veren çok yönlü bir yazar olan Tarık Dursun Kakınç, romanlarında genellikle halkı konu edinmiştir. Eserlerinde Anadolu ve taşra en ince ayrıntılarına kadar karşımıza çıkar. Anadolu insanını anlatırken ağız ve dil özelliklerini, deyim ve atasözlerini de sıklıkla kullanıştır. Gelenekler, görenekler, inançlar ve yerel anlatılar romanlarında ustaca işlenmiştir. Çoğunlukla Anadolu köy ve kasabalarında yaşayan kahramanlarının dünyaya bakış açılarını, hayallerini, korkularını adeta onların arasında yaşayan birisi gibi içtenlikle ele almaktadır. Yazarın halka ait unsurları ustaca kullanması onun halk bilimi alanındaki birikimini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tarık Dursun Kakınç, a social realist writer, started his literary life with poetry. The author, who is an important name in Turkish literature after 1950, produced works in various genres in the following years such as criticism, memoirs and essays, especially stories and novels, in addition to carrying out journalism and magazine activities, he also showed interest in cinema. He wrote film reviews and various screenplays. The author's novels İnsan Kurdu and Kurşun Ata Ata Biter were adapted into movies. Tarık Dursun Kakınc, a versatile writer who works in many different genres, usually deals with the people in his novels. Anatolia and the provinces appear down to the smallest details in his works. He often uses dialect and language characteristics, idioms and proverbs while describing the Anatolian people. Traditions, customs, beliefs, and local narratives are skillfully handled in his novels. He sincerely deals with the world views, dreams and fears of his heroes, who mostly live in Anatolian villages and towns, as if he were someone living among them. The author's skillful use of folk elements also shows his knowledge in the field of folklore.