Tedarik zinciri finansı ile işletme sermayesi optimizasyonu
Working capital optimization with supply chain finance
- Tez No: 919010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP ENSARİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, küreselleşme ve dijital dönüşüm çağında tedarik zinciri ve işletme sermayesi yönetiminin işletmeler için stratejik önemi vurgulanmaktadır. Tedarik zinciri, bir ürünün hammadde temininden nihai tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan tüm süreçleri kapsayan geniş bir ekosistemdir ve bu ekosistem içinde yer alan her bir işletme finansal süreçlerde önemli roller oynamaktadır. Tedarik zinciri finansmanı (TZF) ise, bu ekosistem içinde finansal süreçlerin optimize edilmesine yardımcı olan araçlar ve stratejiler bütünüdür. İşletme sermayesi yönetimi açısından TZF, işletmelerin likidite ihtiyaçlarını karşılamalarına ve finansal süreçlerde esneklik kazanmalarına katkı sağlamaktadır. Çalışmanın amacı, TZF'nin işletme sermayesi optimizasyonuna katkılarını inceleyerek işletmelerin nakit dönüşüm süresi ve likidite gibi önemli göstergeler üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada vaka analizi yöntemi kullanılarak TZF araçlarından ters faktoringin işletme sermayesi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Analiz, işletmelerin likidite yönetiminde ters faktoring uygulamalarının finansal yükümlülükleri nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Çalışmanın veri seti, işletme sermayesine etki eden diğer faktörlerin sabit olduğu varsayımı doğrultusunda sadece TZF'nin etkisini ölçmek amacıyla kurgusal finansal bilgiler kullanılarak oluşturulmuş ve ters faktoring uygulanmayan ve uygulanan durumlar karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda, işletme sermayesinin optimizasyonuna yönelik finansal analizler gerçekleştirilmiş ve TZF'nin işletme üzerindeki doğrudan etkisi değerlendirilmiştir. Sonuçlar, TZF'nin özellikle alacak tahsil süresini kısaltarak nakit dönüşüm süresini iyileştirdiğini göstermektedir. Ters faktoringin uygulandığı durumda işletmeler, alacak tahsil süresini önemli ölçüde kısaltarak işletme sermayesi optimizasyonu sağlamakta ve likidite sorunlarını azaltmaktadır. Bu durum, tedarikçilerin hızlı tahsilat avantajı elde etmesine ve sermaye maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca TZF'nin tedarik zincirinde yer alan tüm taraflar arasında güven ilişkisini artırarak iş birliğini güçlendirdiği de tespit edilmiştir. TZF araçlarının daha geniş bir çerçevede değerlendirilmesi ve işletmelerin finansal yapısına uygun TZF araçlarının belirlenmesi, işletme sermayesi yönetimi açısından son derece kritik öneme sahiptir. Gelecek çalışmalar için, dinamik iskonto gibi diğer TZF araçlarının da kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve farklı sektörlerdeki TZF uygulamalarının etkisinin analiz edilmesi önerilmektedir. Böylece TZF'nin tüm tedarik zincirine yaygınlaştırılmasına yönelik daha kapsamlı politikalar geliştirilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the strategic importance of supply chain and working capital management for businesses in the age of globalization and digital transformation. The supply chain represents a broad ecosystem encompassing all processes from raw material procurement to the delivery of the final product to the consumer, and each business within this ecosystem plays a significant role in financial processes. Supply Chain Finance (SCF) refers to a set of tools and strategies that assist in optimizing financial processes within this ecosystem. From the perspective of working capital management, SCF contributes to meeting businesses' liquidity needs and provides flexibility in financial processes. The aim of this study is to examine the contributions of SCF to working capital optimization and assess its impact on key indicators such as cash conversion cycle (CCC) and liquidity. In this study, the impact of reverse factoring, one of the SCF tools, on working capital was analyzed through a case study method. The analysis focused on how reverse factoring applications affect financial obligations in liquidity management. The dataset for the study was created using fictional financial information, under the assumption that other factors affecting working capital remain constant, to specifically measure the impact of SCF. Comparisons were made between scenarios with and without the application of reverse factoring. In this context, financial analyses aimed at working capital optimization were conducted, and the direct effect of SCF on businesses was evaluated. The results show that SCF, especially through shortening the days sales outstanding (DSO), improves the cash conversion cycle (CCC). In scenarios where reverse factoring is applied, businesses significantly reduce DSO, thereby optimizing working capital and alleviating liquidity constraints. This enables suppliers to benefit from quicker collections and helps reduce capital costs. Furthermore, it was found that SCF strengthens trust and cooperation among all parties involved in the supply chain by enhancing inter-firm relationships. Evaluating SCF tools within a broader framework and determining the appropriate SCF tools for the financial structures of businesses is critical for effective working capital management. For future studies, it is recommended to examine other SCF tools, such as dynamic discounting, in depth and analyze the impact of SCF applications across different sectors. This could lead to the development of more comprehensive policies to extend SCF throughout the entire supply chain.