Açık ve uzaktan öğrenme destek hizmetleri bağlamında metafor analizi
Metaphor analysis in the context of open and distance learning support services
  1. Tez No: 919033
  2. Yazar: SERCAN ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ÖZKANAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Açıköğretim Sistemine kayıtlı öğrenenlerin destek hizmetlerine yönelik metaforik algıları incelenmiştir. Keşfedici sıralı karma yöntem araştırması olarak desenlenen araştırmanın nitel aşamasında veri toplama aracı olarak Metafor Analizi Veri Toplama Formu kullanılmıştır ve 545 öğrenenden elde edilen metaforlar dil uzmanlarının desteğiyle kategorize edilerek“ışık”,“su”,“ilk yardım”,“ekipman”,“canlı”ve“kurumsal”metafor kategorileri altında toplanmıştır. Elde edilen metafor kategorileri kullanılarak Metafor Kategorilerine Yönelik Tutum Anketi oluşturulmuştur. Geçerlik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında alan ve dil uzmanlarının yardımlarıyla 7li Likert tipi altı maddeden oluşan bir anket forumu elde edilmiştir. Nicel aşamada, bu anket kullanılarak Açıköğretim Sistemine kayıtlı 411 öğrenenden veri toplanmıştır. Nicel veriler, betimsel analizlere ek olarak katılımcıların demografik bilgilerine göre tutumlarında farklılık olup olmadığını test etmek amacıyla t-testi ve tek yönlü ANOVA ile değerlendirilmiştir. Öğrenenlerin elde edilen metafor kategorilerine yönelik tutumlarında cinsiyet, öğrenim durumu ve BİT kullanım düzeyi açısından herhangi bir farklılık görülmediği belirlenmiştir. Destek hizmetlerine yönelik farkındalık düzeylerinin ve hizmetlerden faydalanma düzeylerinin metafor kategorilerine yönelik tutumları önemli ölçüde farklılaştırdığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın AUÖ kapsamında geliştirilecek destek uygulamalarının planlanması, tasarımlanması ve uygulanması sürecinde önemli katkıları olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the metaphorical perceptions of learners enrolled in the Open Education System towards support services were examined. In the qualitative phase of the study, which was designed as an exploratory sequential mixed method research, the Metaphor Analysis Data Collection Form was used, and the metaphors obtained from 545 learners were listed with the help of language experts under the categories of“light”,“water”,“first aid”,“equipment”,“living”and“institutional”resources. Using the metaphor categories obtained, an Attitude Survey Towards Metaphor Categories was created. Within the scope of validity and reliability studies, a survey form consisting of six 7-point Likert type items was developed with the help of field and language experts. In the quantitative phase, data was collected from 411 learners enrolled in the Open Education System using this survey. In addition to descriptive analyses, quantitative data were analysed with t-test and one-way ANOVA to test whether there were differences in participants' attitudes according to their demographic information. It was determined that there was no difference in the attitudes of the learners towards the metaphor categories obtained in terms of gender, educational background and ICT use level. It was revealed that the level of awareness of support services and the level of utilization of services significantly differentiate attitudes towards metaphor categories. It can be suggested that this study will contribute significantly to the planning, design and implementation of support services to be developed within the scope of ODL.