Design and realization of modulation transfer function measurement system with an off-axis parabolic mirror collimator and slanted edge method
Eksen dışı parabolik aynalı kolimatör ve eğik kenar yöntemiyle modülasyon aktarım fonksiyonu ölçüm sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 919056
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL KURU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR SELİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında optik ve elektro-optik sistemlerin görüntüleme kapasitelerinin temel bir ölçüm kıstası olan modülasyon aktarım fonksiyonu (MTF) ölçüm sisteminin tasarımı ve deneysel olarak testleri gerçekleştirilmiştir. Yapay (sentetik) bir eğik kenar görüntüsünün yazılan Python kodlarıyla MTF grafiğinin çıkarılmasıyla başlayan süreç, kurulan deneysel düzeneklerden alınan sonuçların birbirinden bağımsız yöntemler ile kontrol edilmesiyle devam etmiştir. Tasarlanan sistem ve yazılan kodlar, yapısal olarak iki farklı yöntem ve Zemax ortamında gerçekleştirilen bir simülasyondan gelen sonuçlar ile bilimsel metriklere uygun bir şekilde sınanmış ve birbirleriyle uyumluluk gösteren dağılımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design and experimental testing of modulation transfer function (MTF) measurement system, which is a basic measurement criterion for the imaging capabilities of optical and electro-optical systems, have been carried out. The process, which started with obtaining MTF graphs of an artificial (synthetic) slanted edge image using Python codes, continued with the validating of the results obtained from experimental setups with independent methods. Designed system and written codes have been tested in accordance with scientific metrics with the results from two structurally different methods and a simulation performed in Zemax environment. Finally, distributions that are compatible with each other have been obtained.