COVİD-19 pandemi döneminin şantiye çalışanlarına etkisi
COVID-19 effects of the pandemic period on construction site organization and working conditions
  1. Tez No: 919096
  2. Yazar: MEHMET TÜRKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, pandemi döneminin şantiye organizasyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu etkilerin doğru olarak belirlenebilmesi için çoktan seçmeli anket soruları hazırlanmış ve Ankara il sınırları içerisindeki şantiyelerde pandemi döneminde şantiye organizasyonlarında görev alan personeller ile yüz yüze anket yapılmıştır. COVID-19 pandemisinin şantiye organizasyonlarında görev alan her personelin yaş aralığı, eğitim seviyesi, şantiyedeki pozisyonuna göre değişken etkileri olacağı göz önünde bulundurularak anket soruları hazırlanmıştır. Anket sorularına verilen cevaplar üzerinden gerekli tespitler yapılarak yaşanabilecek herhangi bir pandemi ve buna benzer bir durumun şantiye organizasyonları üzerindeki etkilerinin asgari düzeye indirilmesini sağlayacak yol gösterici bir kaynak olarak kullanılması amaçlanmıştır. Anket sonuçlarına göre; pandemi döneminde iş programı ve iş teslim sürelerinin dolaylı olarak %89 oranında etkilendiği, şantiyelerde yemekhane ve yatakhane gibi toplu kullanım alanlarında %100'e yakın bir oranda önlemler alındığı belirlenmiştir. Pandemi döneminde alınan önlemler sebebi ile malzeme temini, nakliye ve fiyat konusunda % 74 oranında problemler yaşandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the pandemic period on construction site organizations were examined. In order to accurately determine these effects, multiple-choice survey questions were prepared and a face-to-face survey was conducted with the personnel involved in construction site organizations during the pandemic period at construction sites within the borders of Ankara province. Survey questions were prepared taking into account that the COVID-19 pandemic will have variable effects depending on the age range, education level and position of each personnel working in construction site organizations. It is intended to be used as a guiding resource to minimize the effects of any pandemic or similar situation on construction site organizations by making the necessary determinations based on the answers given to the survey questions. According to the survey results; it was determined that the work schedule and work delivery times were indirectly affected by 89% during the pandemic period and that measures were taken at a rate of nearly 100% in public areas such as cafeterias and dormitories at construction sites. It was observed that 74% of the problems were experienced in terms of material supply, transportation, and pricing due to the measures taken during the pandemic period.