İntrakraniyal anevrizmalarda bilgisayarlı tomografik anjiyografinin rolü
The role of computed tomographic angiography in intracranial aneurysms
  1. Tez No: 91914
  2. Yazar: AHMET SAVRANLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
89 ÖZET Çalışmamızda Ekim 1998-Ağustos 1999 arasında 17'si kadın 14'ü erkek 31 anevrizma şüphesi olan olgu değerlendirildi. En yaşlı olgu 79, en genç olgu 28 yaşındaydı. Olguların yaş ortalaması 53.4'tü. Kadınların yaş ortalaması 56.7, erkeklerin yaş ortalaması 49.5'ti. Olguların 13'ünde (% 41.9) hipertansiyon hikayesi vardı. Semptomatik olan 22 olgunun 20'sinde SAK, ikisinde nörolojik semptomlar vardı. Olgularımızda vasküler görüntülemede yeni bir yöntem olan BTA uygulanarak 3B BTA ve MİP imajlar elde edildi. Sonuçlar DSA ve cerrahi bulgularıyla karşılaştırıldı. Toplam sensitivite MİP'de % 97, 3B BTA'da % 77 olarak bulundu. MİP görüntülerin anevrizmanın gösterilmesinde daha sensitif olduğu gösterildi. Sensitivite değerleri anevrizma boyutlarına göre hesaplandı. 3B BTA ve MİP90 imajlarda sensitivite değerleri anevrizma boyutu ile doğru orantılı bulundu. Bazı olgularımızda 3B BTA görüntülerde anevrizma yaygın SAK'ya, hematoma veya kemik yapılara yakınlığa bağlı olarak izlenemedi. BTA'nın anevrizma tanısında yüksek sensitiviteye sahip bir metod olduğu, klinik kullanımın bilgisayar sistemlerindeki gelişmelerle yaygınlaşacağı görüldü.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY A total of 31 cases, 17 male and 14 female suspected to have aneurysm and admitted to our hospital between October 1998 - august 1999 were included in this study. Their ages ranged 28-79 years and the mean age was 56.7 for female and 49.5 for male cases. 13 cases out of 31 had a history of hypertension. 20 and 2 of the 22 symptomatic patients had subarachnoid hemorrhage (SAH) and neurologic symptoms, respectively. Three dimensional computed tomographic angiography (3D CTA) and maximum intensity projection (MIP) images were obtained using CTA, a new method in vascular imaging, in our cases. The results were compared with digital substraction angiography (DSA) and surgical findings. The total sensitivity92 was found as 97 % and 77 % in MIP and 3D CTA imaging in some of the cases due to its being situated closely to excessive SAH, hematoma or bone structures. It was seen that CTA is a method having a high sensitivity in detecting aneurysym and that its use in clinics will be more wide-spread in proportion to the developments in computer systems.