A Cross-linguistic study of noun phrase complexity in english-dominant and turkish efl writers' graduate level academic writing in foreign policy
Baskın dili ingilizce olan yazarların ve yabancı dili ingilizce olan türk yazarların lisansüstü düzeyde dış politika üzerine yazılarında isim tamlaması karmaşıklığının dillerarası bir çalışması
- Tez No: 919273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışma, Kyle'ın (2016) isim tamlamaları karmaşıklığı ölçeklerine dayanarak lisansüstü düzeyde dış politika konusunda yazdıkları akademik yazılarda isim tamlamalarının karmaşıklığının dilbilimsel analizini yürütmektedir. Baskın dili İngilizce olan yazarlar ve İngilizce Yabancı Dili olan Türk yazarlar tarafından yazılmış yüksek lisans tezlerine odaklanmaktadır. Dil arkaplanını dikkate alarak, isim tamlamalarının karmaşıklığının sergilenmesi ve çeşitlendirilmesinin keşfedilmesine odaklanan çalışmanın sonuçları, 'nouns as dependents', 'determiners', 'adjectives', 'prepositions', ve 'relative clauses' kullanımındaki farklılıkları ve yazı türüne ait gereklilikleri karşılamada, 'possessives', 'non-clausal adverbial', ve 'verbal modifiers' ölçeklerinin kullanımındaki benzerlikleri vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study conducts a linguistic analysis of noun phrase complexity in graduate level academic writing on foreign policy, based on Kyle's (2016) measures of noun phrase complexity. It focuses on MA theses written by English language dominant writers and English Foreign Language Turkish writers. Focusing on exploring noun phrase complexity is demonstrated and varied with reference to language background, the results of the study highlight differences in nouns as dependents, determiners, adjectives, prepositions, and relative clauses and similarities in following genre requirements and use of possessives, non-clausal adverbial, and verbal modifiers.