65 yaş ve üzeri tip 2 diabetes mellitus'lu bireylerde kor stabilizasyon egzersizlerinin denge ve düşme korkusu üzerine etkileri
The effects of core stabilization exercises on balance and fear of falling in individuals aged 65 and over with type 2 diabetes melli̇tus
- Tez No: 919291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ USGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, 65 yaş ve üzeri Tip 2 diyabetli bireylerde kor stabilizasyon egzersizlerinin denge ve düşme korkusu üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 2023 yılı Ocak ve Mart ayları arasında dahil edilen 61 birey rastgele yöntemle kor stabilizasyon egzersiz grubu (n=30) ve aerobik egzersiz grubu (n=31) olarak iki gruba ayrıldı. Kor stabilizasyon egzersiz grubuna haftada 2 gün, 1 saat sürecek şekilde ve toplamda 8 hafta boyunca kor stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Aerobik egzersiz grubuna ise haftada 3 gün toplamda 150 dakika orta şiddette aerobik egzersiz programı uygulandı. Egzersiz öncesinde ve sonrasında katılımcıların dengeleri Berg Denge Testi (BDT), mobiliteleri Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES), kor stabilizasyon kaslarının enduransı, vücut kompozisyonları Vücut Kitle İndeksi, Bel Çevresi ve metabolik parametreleri ise HbA1c ile değerlendirildi. Gruplar karşılaştırıldığında egzersiz sonrası değerler açısından BDT skorlarının kor stabilizasyon egzersiz eğitimi grubunda anlamlı derecede iyi olduğu belirlendi(p=0,014). ZKYT değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlenmedi (p=0,516). UDES skorları incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel farklılık bulunmadı (p=0,08).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of core stabilization exercises on balance and fear of falling in individuals aged 65 years and older with Type 2 diabetes. A total of 61 individuals were included in the study between January and March 2023 and were randomly assigned into two groups: the core stabilization exercise group (n=30) and the aerobic exercise group (n=31). The core stabilization exercise group performed core stabilization exercises twice a week, each session lasting approximately 1 hour, for a total of 8 weeks. The aerobic exercise group participated in a moderate-intensity aerobic exercise program for 150 minutes per week over three days. Before and after the exercise programs, participants' balance was assessed using the Berg Balance Test (BBT), mobility was evaluated using the Timed Up and Go Test (TUGT), fear of falling was measured using the International Falls Efficacy Scale (FES-I), core muscle endurance was assessed, and body composition parameters, such as Body Mass Index (BMI) and waist circumference, along with metabolic parameters, such as HbA1c levels, were recorded. When comparing the groups, post-exercise BBT scores were found to be significantly better in the core stabilization exercise group (p=0.014). No statistically significant difference was observed in TUGT values (p=0.516). Similarly, there was no significant difference in FES-I scores between the groups (p=0.08).