Kadın güreşçilerin 12 haftalık core antrenman ve esneklik antrenmanlarının motorik becerilere etkisi
The effect of 12-week core training and flexibility training on motoric skills of female wrestlers
- Tez No: 919296
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması, Kadın güreşçilerin 12 haftalık core antrenman ve esneklik antrenmanlarının motorik becerilere etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ana odağı, kuvvet, hız, dayanıklılık, esneklik ve koordinasyon gibi motorik özelliklerdeki değişimleri belirlemektir. Bu çalışma, antrenman programlarının kadın güreşçiler üzerindeki etkisini anlamak ve bu bilgileri onların eğitim metodolojilerini iyileştirmek için kullanmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında kulüpte antrenman yapan 34 kadın güreşçiyi kapsamaktadır. Veri toplama, standartlaştırılmış performans testleri, fizyolojik ölçümler ve anket formları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın veri analizi, SPSS yazılımı kullanılarak tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel yöntemlerle yapılmıştır. Bulgular, antrenmanın temel motorik özellikler üzerinde belirgin etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle, antrenman sonrası kuvvet ve dayanıklılık özelliklerinde önemli gelişmeler saptanmıştır. Araştırma sonuçları, antrenman metodolojilerinin, kadın güreşçilerin performansını artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu tez, kadın sporcuların antrenman programlarını optimize ederken karşılaşılan zorlukları ele almakta ve kadın güreşçilerin antrenman süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Araştırma sonuçlarının, spor bilimleri literatürüne önemli bir katkı sağlaması ve antrenörler ile spor bilimciler için değerli bir referans kaynağı oluşturması beklenmektedir. Anahtar Kelimeler : Antrenman, güreş, kadın, motorik, serintepe spor kulübü
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the effects of a 12-week core training and flexibility training program on the motor skills of female wrestlers. Its primary focus is to determine changes in motor characteristics such as strength, speed, endurance, flexibility, and coordination. This study was conducted to understand the impact of training programs on female wrestlers and to utilize this information to enhance their training methodologies. The study includes 34 female wrestlers who trained at the club during the 2023-2024 academic year. Data collection was conducted using standardized performance tests, physiological measurements, and survey forms. The data analysis was performed using SPSS software, employing descriptive and inferential statistical methods. The findings demonstrate significant effects of training on basic motoric characteristics. Notably, substantial improvements were observed in strength and endurance characteristics after training. The research results indicate that training methodologies have the potential to enhance the performance of female wrestlers. This thesis addresses the challenges encountered in optimizing training programs for female athletes and aims to contribute to a better understanding of the training processes of female wrestlers. The research findings are expected to make a significant contribution to sports science literature and serve as a valuable reference source for coaches and sports scientists. Key Words : Training, wrestling, women, motoric, serintepe sports club