Farklı konnektör tasarımına sahip protetik altyapı materyallerin kırılma dayanımının incelenmesi
Investigation of breakage strength of prosthetic infrastructure materials with different connector designs
  1. Tez No: 919316
  2. Yazar: OĞUZHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖZE SAYGIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İmplant üstü sabit protetik restorasyonlarda, metal destekli seramikler ve tam seramik kullanılmaktadır. Metal destekli seramiklerin bazı dezavantajları araştırmacıların metal desteksiz seramiklere yönelmesine neden olmuştur. Bir alt yapı materyali olarak metallere alternatif olan zirkonya, Polietereterketon ve Trinia üstün özelliklerinden dolayı tercih edilebilmektedir. Dijital tasarım ve üretim(CAD-CAM) teknolojisindeki gelişmeler sayesinde geleneksel alt yapı materyallerinden ziyade daha farklı materyallerinin kullanılabilmesine olanak sağlamıştır. Protetik restorasyonun uzun dönem başarısı için materyal seçimi kadar protez tasarımı da önemli bir etkendir. Sabit protetik restorasyonlarda düzensiz bir şekle sahip olan konnektör alanları, protezlerin en zayıf yeridir ve kırılmanın en sık görüldüğü alanlardır. Konnektörün sahip olduğu şekil, sahip olduğu kurvatürün çapı,ve konnektörün enine kesit alanı bu kırılma dayanımını etkileyebilir. Çalışmamızda, 3 farklı CAD-CAM materyali (Zirkonya, Polietereterketon, Trinia) kullanılarak oluşturulan 3 üyeli implant üstü alt yapı tasarımında konnektör bölgesini üçgen, kare ve elipsoid şeklinde hazırlandı. Örnekler dayanaklar üzerine rezin siman ile 10N sabit kuvvet altında simante edildi. Termomekanik yaşlandırma (120N, 1.6 Hz, 120.000 siklus, 5-55°C) uygulanan örneklere, kırılma dayanımını değerlendirmek için 3-nokta bükme testi uygulandı. Değerler Newton cinsinden kaydedildi. Veriler SPSS programı kullanılarak istatiksel analizleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In fixed prosthetic restorations supported by implants, metal-supported ceramics and all-ceramic are used. Some disadvantages of metal-supported ceramics have led researchers to turn to metal-free ceramics. Zirconia, Polyether ether ketone (PEEK) and Trinia, which are alternatives to metals as a substructure material, can be preferred due to their superior properties. Developments in Computer aided desing-Computer aided manufacturing (CAD-CAM) technology have enabled the use of different materials rather than traditional substructure materials. Prosthesis design is as important as material selection for the long-term success of prosthetic restoration. In fixed prosthetic restorations, connector areas with irregular shapes are the weakest parts of prostheses and are the areas where fractures are most common. The shape of the connector, the diameter of the curvature it has, and the cross-sectional area of the connector can affect this fracture strength. In our study, the connector area was prepared in the shape of a triangle, square and ellipsoid in the 3-member implant-supported substructure design created using 3 different CAD-CAM materials (Zirconia, PEEK, Trinia). The samples were cemented onto the abutments with resin cement under a constant force of 10N. The samples were subjected to thermomechanical aging (120N, 1.6 Hz, 120,000 cycles, 5-55°C) and a 3-point bending test was applied to evaluate the fracture strength. The values were recorded in Newtons. The data were evaluated using the SPSS program for statistical analysis.