Germ hücre tümörlerinin primer teşhisi ile ilişkili olarak miR-371A-3P'nin in situ ekspresyonu ve serum seviyeleri arasındaki korelasyonu
Correlation between in situ expression and serum levels of miR-371A-3P in relation to the primary diagnosis of germ cell tumours
  1. Tez No: 919315
  2. Yazar: MERVE TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KURUS, DOÇ. DR. KRISTIAN ALMSTRUP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Projemizde, testis kanseri hastalarından alınan biyopsi ve serum örneklerindeki mikroRNA'ların (miR-371a-3p ve miR-373-3p) ekspresyon düzeylerini ölçmeyi ve aralarında bir korelasyon olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda, tümör dokusu varlığını belirlemek için biyopsi örneklerinde Hematoksilen & Eozin (H&E) ile patolojik inceleme yapıldı ve tümör tiplerini değerlendirmek amacıyla D2-40 (seminom), AFP (Yolk kesesi tümörü (YKT)), SOX2 (embriyonel karsinom (EK)) ve hCG (Koryokarsinom (KK)) antikorları ile immunohistokimyasal boyamalar uygulandı. Spesifik problar kullanarak miRNA'ların ekspresyon seviyelerini analiz etmek için miRNA in situ hibridizasyon (ISH) yöntemi, biyopsi ve serum örneklerinde miR-371a-3p ve miR-373-3p ekspresyonunu tespit etmek için nükleik asit izolasyonu ve gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) tekniği uygulandı. Bunlara istinaden biyopsi örneklerindeki tümör alanları ölçülerek her bir tümör tipinin yüzdeleri (%) hesaplandı. Ayrıca her iki genin örnekler üzerinde sensitivitesi değerlendirildi. Bulgular: Uygulanan histolojik (histokimyasal ve immunohistokimyasal) boyamalar sonucunda hem saf hem de mikst tümörlerde her bir tümör alt grubunun varlığı ispatlandı. miRNAscope uygulaması sonrası, miR-371a-3p ve miR-373-3p ekspresyon seviyeleri, her bir örneğin içerdiği tümör gruplarına göre güçlü, orta, zayıf olmak üzere farklı reaksiyonlar gösterdi. Serum ve biyopsi örneklerine uygulanan RT-qPCR sonucunda her iki miRNA için pozitif olan örnekler olmasına rağmen, bazılarında tekrarlanan tümör grubu olan hastada ölçülemeyen miR-371a-3p seviyeleri vardı. Her iki miRNA için değerlendirilen sensitivite ise sırasıyla % 87 ve % 61 olarak iyi sonuçlar verdi. Sonuçlar: Analiz edilen miR-371a-3p ve miR-373-3p gen ekspresyonları, miRNA ISH ve serum düzeyi arasında anlamlı korelasyon gösterdi. Her iki miRNA için yüksek sensitivite saptandı. Bu uyumlu korelasyona rağmen, klinik açıdan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to measure the expression levels of microRNAs (miR-371a-3p and miR-373-3p) in biopsy and serum samples obtained from testicular cancer patients and investigate the potential correlation between these levels. Methods: In our study, biopsy samples were subjected to pathological evaluation using Hematoxylin & Eosin (H&E) staining to detect the presence of tumour tissue. The tumour types were evaluated by immunohistochemical staining with D2-40 (Seminoma), AFP (Yolc Sac Tumour (YST)), SOX2 (Embryonal Carcinoma (EC)) ve hCG (Choriocarcinoma, CC). Specific probes were used to analyze the expression levels of miRNAs through miRNA in situ hybridization (ISH). To detect the expression of miR-371a-3p and miR-373-3p in testicular biopsy and serum samples, nucleic acid isolation and real-time quantitative polymerase chain reaction (RT-qPCR) techniques were applied. Based on this, tumour areas in the biopsy samples were measured, and the percentages (%) of each tumor type were calculated. Additionally, the sensitivity of both genes was evaluated in the samples. Results: As a result of the histological (histochemical and immunohistochemical) staining, the presence of each tumour subtype in both pure and mixed tumours was confirmed. Following the miRNAscope application, the expression levels of miR-371a-3p and miR-373-3p exhibited strong, moderate, and weak reactions, depending on the tumour groups present in each sample. Although positive results were obtained for both miRNAs in the RT-qPCR analysis of serum and biopsy samples, undetectable miR-371a-3p levels were observed in some patients with recurrent tumor groups. Both miRNAs produced positive results with sensitivity values of 87 % and 61 %, respectively. Conclusion: The analyzed gene expressions of miR-371a-3p and miR-373-3p showed a significant correlation between miRNA ISH and serum levels. High sensitivity was observed for both miRNAs. Even with this consistent correlation, more clinical studies are required.