6-12 yaş arası çocuklara lomber ponksiyon işlemi öncesi uygulanan terapötik oyunun çocukların anksiyete ve korku düzeyleri ile ebeveynlerin anksiyete düzeyleri üzerine etkisi
The effect of therapeutic play applied to children between 6-12 years of age before the lumbar punction procedure on the anxiety and fear levels of the children and the anxiety levels of the parents
- Tez No: 919320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, 6-12 yaş arası çocuklara lomber ponksiyon işlemi öncesi uygulanan terapötik oyunun çocukların anksiyete ve korku düzeyleri ile ebeveynlerin anksiyete düzeyleri üzerine etkisi belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi'nde Ocak-Haziran 2024 tarihleri arasında araştırma kriterlerine uyan 34 çocuk oluşturdu. Araştırmanın verileri Bilgi ve Ölçek Kayıt Formu, Çocuklar İçin Durumluk Kaygı Envanteri (ÇDKE), Çocukların Korku Ölçeği (ÇKÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği ile toplandı. Müdahale grubuna LP işlemi öncesinde oyuncak bir bebek üzerinde LP işlemi gösterildi. Kontrol grubundaki çocuklara ise rutin uygulamada sözel olarak anlatıldı. Çocukların LP işleminden 20 dakika önce anksiyete ve korku düzeyleri ile ebeveynlerin anksiyete düzeyleri değerlendirildi. İşlemden 5 dakika önce ve işlemden 1 saat sonra yapılan değerlendirme de müdahale grubundaki çocukların ÇDKE, ÇKÖ ile ebeveynlerin Beck Anksiyete Ölçeği puan ortalamalarının, kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlendi. Bu araştırma sonucunda LP işlemi gibi tıbbi işlemlere yönelik çocukların hissettiği korku ve anksiyeteyi ve ebeveynlerinin bu süreçte yaşadığı anksiyeteleri azaltmak için çocuk hemşirelerinin işlemlere yönelik açıklamalar yapmada terapötik oyun yöntemini kullanmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of therapeutic play applied to children between the ages of 6-12 before the lumbar puncture procedure on children's anxiety and fear levels and their parents' anxiety levels. The sample of the research was conducted by Sancaktepe Martyr Prof. Dr. 34 children who met the research criteria were included in the Children's Service of İlhan Varank Training and Research Hospital between January and June 2024. The data of the study were collected with the Information and Scale Registration Form, State Anxiety Inventory for Children (STAI), Children's Fear Scale (CFS) and Beck Anxiety Scale. The intervention group was shown the LP procedure on a doll before the LP procedure. It was explained verbally to the children in the control group in routine practice. The anxiety and fear levels of the children and the anxiety levels of the parents were evaluated 20 minutes before the LP procedure. In the evaluation made 5 minutes before the procedure and 1 hour after the procedure, it was determined that the average scores of the children in the intervention group on the CBCI, MCQ and the parents' Beck Anxiety Scale were statistically significantly lower than those in the control group. As a result of this research, it can be recommended that pediatric nurses use the therapeutic play method to explain the procedures in order to reduce the fear and anxiety felt by children regarding medical procedures such as the LP procedure and the anxiety experienced by their parents during this process.