AL-Cr-Mn ötektik alaşımı üzerine Ni ve Si ilavesinin mikroyapı, mekanik ve termoelektriksel özellikler üzerine etkisi
Effect of Ni and Si additions on AL-Cr-Mn eutectic alloy on microstructure, mechanical and thermoelectrical properties
  1. Tez No: 919325
  2. Yazar: FERHAT HÜYÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KAYGISIZ, DOÇ. DR. CEM BURAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Al-%0,3 Cr(ağırlık)-%2,0 Mn-%0,5 Si(ağırlık), Al-%0,3 Cr(ağırlık)-%2,0 Mn-%0,5 Ni(ağırlık) ve Al-%0,3 Cr( ağırlık)-%2,0 Mn-%0,5 Si-%0,5 Ni(ağırlık) alaşımları, yüksek saflıkta alüminyum, krom, manganez, silikon ve nikel elementleri kullanılarak döküm fırınında yönlü katılaştırma yoluyla üretildi. Bu alaşımların mikroyapı görüntüleri FEI-Quanta FEG 250 model Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak elde edildi. Ayrıca Enerji Dağılımı Spektrometresi (EDS) ve X-Işını Kırınımı (XRD) pikleri ölçüldü ve görüntü haritalaması yapıldı. Çekme mukavemeti testleri,, Future Tech FM700 model Vickers sertlik test cihazı kullanılarak belirlendi. 10 saniyelik bir süre boyunca 100 gramlık bir yük uygulandı. Numunelere ASTM E4 standardına uygun olarak Shimadzu Universal Tester kullanılarak çekme mukavemeti testleri yapıldı. Testler, 4 mm çapında ve 60 mm uzunluğunda silindirik numuneler üzerinde Shimadzu Universal Tester ile ortam sıcaklığında 1 mm/dk gerinim hızında gerçekleştirildi. Ayrıca ısıl işlem prosesinin alaşımın termofiziksel özelliklerine etkisi Diferansiyel Termal Analiz (DTA) yöntemiyle araştırılmıştır. Bu kapsamda, sıvı-katı faz geçişinin kinetiğini karakterize etmede önemli olan erime sıcaklığı, füzyon entalpisi ve ısı kapasitesindeki değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is effective, Al-0.3% Cr(wt)-2.0% Mn-0.5% Si(wt), Al-0.3% Cr(wt)-2.0% Mn-0.5% Ni(wt) and Al-0.3% Cr(wt)-2.0% Mn-0.5% Si-0.5% Ni(wt) alloys, high purity aluminum, chromium, manganese, silicon and nickel elements It is produced by directional solidification in the casting furnace using The structure ratios of these alloy micros were obtained using a FEI-Quanta FEG 250 model Scanning Electron Microscope (SEM). Additionally, Energy Dispersive Spectrometry (EDS) and X-Ray Diffraction (XRD) peaks were measured and an image map was made. Tensile strength tests were determined using the Future Tech FM700 model Vickers production testing device. A load of 100 grams is loaded over a period of 10 seconds. Tensile strength tests were performed on the samples with Shimadzu Universal Tester in accordance with ASTM E4 standard. Tests were performed on cylindrical specimens spanning 4 mm and length 60 mm with Shimadzu Universal Tester at 1 mm/min strain modulus of the medium. Additionally, the effect of the heat treatment process on the thermophysical properties of the alloy was investigated by the Differential Thermal Analysis (DTA) method. This possibility is caused by changes in melting temperature, fusion enthalpy and heat capacity, which are important in changing the kinetics of the liquid-additive phase transition.