Depremzedelerin anksiyete düzeyi ve psikolojik sağlamlığı ile sigara ve internet kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Investigation of the relationship between anxiety levels, psychological resilience, smoking, and internet usage among earthquake survivors
- Tez No: 919326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yüzyılın en büyük felaketi olarak tarihe geçen 6 Şubat 2023 depremi büyük bir felakete ve yıkıma sebep olmuştur. Deprem, depremi yaşayan insanlar üzerinde birçok soruna yol açmıştır. Bu sorunlara bakıldığı zaman depremzedeler fiziksel ve sosyal sorunlarla baş etmeye çalışırken yanında psikolojik sorunlara da maruz kalmıştır. Araştırmalarda deprem sonrası depremzedelerin kaygı düzeyi ve psikolojik sağlamlık arasında bir ilişki olduğu düşünülmüştür. Aynı zamanda kaygı düzeyi ve psikolojik sağlamlık sigara kullanımını ve internet kullanımını etkilediği düşünülmektedir. Depremi yaşayan illerden birinin de Osmaniye olması ve ulaşımın kolay olması sebebi ile araştırma için örneklem oluşturulmasının kolay olması ile araştırma içim örneklem oluşturulmasının uygun olacağı düşünülmektedir. Ayrıca, yapılan literatür çalışmalarında kaygı düzeyi, psikolojik sağlamlık, internet kullanımı ve sigara kullanımı birlikte ele alındığı bir araştırma yer almamaktadır. Bu nedenle, depremzedelerde kaygı düzeyi ile psikolojik sağlamlık ve sigara kullanımı ile internet kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi literatüre katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu çalışmada katılımcılara sırasıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Fagerström Nikotin Bağımlılığı Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Beck Anksiyete Ölçeği ile Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Yapılan regresyon analizi sonucunda Beck Anksiyete Ölçeği ile Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği arasında pozitif ve zayıf bir ilişki, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği arasında negatif ve güçlü bir ilişki vardır. Fagerström Nikotin Bağımlılığı Ölçeği ile Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği arasında ise pozitif ve orta bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The earthquake that occurred on February 6, 2023, has gone down in history as the greatest disaster of the century, causing significant devastation and destruction. The earthquake has led to many problems for the people who experienced it. While dealing with physical and social issues, the survivors have also been exposed to psychological problems. Research suggests that there is a relationship between anxiety levels and psychological resilience among earthquake survivors. Furthermore, it is believed that anxiety levels and psychological resilience affect smoking and internet usage. Since Osmaniye is one of the provinces affected by the earthquake and transportation is easy, it is considered appropriate to form a sample for the research due to the ease of access. Additionally, there is no research in the literature that examines anxiety levels, psychological resilience, internet usage, and smoking together. Therefore, investigating the relationship between anxiety levels and psychological resilience, as well as smoking and internet usage among earthquake survivors, is believed to contribute to the literature. In this study, participants were administered the Sociodemographic Information Form, Beck Anxiety Inventory, Short Psychological Resilience Scale, Fagerström Nicotine Dependence Scale, and Young Internet Addiction Test. A negative relationship was found between the Beck Anxiety Inventory and the Short Psychological Resilience Scale. According to the regression analysis, there was a weak positive relationship between the Beck Anxiety Inventory and the Young Internet Addiction Test, while a strong negative relationship was found between the Short Psychological Resilience Scale and the Young Internet Addiction Test. A moderate positive relationship was observed between the Fagerström Nicotine Dependence Scale and the Young Internet Addiction Test.