Türk müziği çalgılarından cümbüşün sanal ses tasarımı
Virtual sound design of cümbüş from Turkish music instruments
  1. Tez No: 919354
  2. Yazar: YAVUZ HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Türk müziği çalgılarından cümbüşün ses perdelerinin yazılım ve elektronik tuşlu çalgılar için ses kütüphanesi tasarımı araştırılmıştır. Çalışmada deneysel model kullanılmıştır. Bilgisayar sistemlerinin gelişimi, müzik sanatının teknoloji odaklı icra edilmesine imkân sağlamış, çalgıların sampler modül yazılımlar ve sampler donanımlı çalgılar içerisinde ses kütüphanesi çalışmaları başlamıştır. Yapılan bu ses kütüphaneleri hem besteleme alanında çalışan müzisyenler hem de amatör düzeydeki müzisyenler tarafından tercih edilmektedir. Bu sebeple Türk müziği çalgılarından cümbüşün ses perde örnekleri kaydedilerek, sampler modülü yazılım ile sampler workstation keyboard üzerinde adresleme işlemleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the software of the pitches of the Turkish musical instrument cümbüş and the design of a sound library for electronic key instruments were investigated. An experimental model was used in the study. The development of computer systems has enabled the art of music to be performed in a technology-oriented manner, and studies on sampler module software and sound libraries for sampler-equipped instruments have begun. These sound libraries are preferred by both musicians working in the field of composition and amateur musicians. For this reason, pitch samples of the Turkish musical instrument cümbüş were recorded and addressing operations were carried out on the sampler workstation keyboard with the sampler module software. In the first part, the subject, purpose, importance, limitations, method, problem statement and sub-problem sentences of the research are stated.