Dördüncü sınıf basit elektrik devreleri ünitesinde ters yüz sınıf modelinin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of the flipped classroom model on students' academic achievement and attitudes in the fourth grade simple electrical circuits unit
  1. Tez No: 919411
  2. Yazar: VESİLE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, dördüncü sınıf düzeyinde“Basit Elektrik Devreleri”ünitesinde ters yüz sınıf modeli uygulamalarının (flipped classroom) öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına etkisini ve uygulamaya ilişkin öğrenci görüşlerini araştırmaktır. Yöntem: Araştırma modeli olarak nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı yarı-karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu için dördüncü sınıflar arasından rastgele seçilen bir deney ve bir kontrol grubuna“Basit Elektrik Devreleri”ünitesiyle ilgili başarı testi, fen bilimleri dersine yönelik tutum ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın, nitel boyutu için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmada; deney grubunda ters yüz sınıf modelinin uygulanmasına karşın kontrol grubunda güncel öğretim programındaki yöntemlere göre dersler yürütülmüştür. Nicel veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Deney grubu ile kontrol grubunun son testine ilişkin bulgular, ters yüz sınıf modelinin akademik başarı üzerinde olumlu etkiler yarattığını, ancak tutumlarla ilgili belirgin bir değişiklik olmadığını ortaya koymuştur. Araştırmanın nitel bulguları ise, öğrencilerin ters yüz sınıf modelinin uygulamalarından keyif aldıkları ve genelde olumlu düşüncelere sahip olduklarını göstermektedir. Sonuçlar: Araştırmada, hem deney hem de kontrol gruplarında başarı seviyelerinde zamanla artış yaşandığı, ancak bu artışın gruplar arasında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Çalışmanın genelinde öğrencilerin fen bilimleri dersine karşı tutumlarında önemli bir değişiklik olmadığı, deney-kontrol gruplarının tutumlarının müdahale öncesi ve sonrası benzer kaldığı görülmüştür. Ters yüz sınıf modeli hakkında yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilerin modeli sevdikleri ve modelin daha yaygın bir şekilde uygulanmasını talep ettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to investigate the effects of the flipped classroom model on students' academic achievement, attitudes and student opinions regarding the application in the“Simple Electrical Circuits”unit at the fourth grade level. Method: The research model used a mixed design in which quantitative and qualitative data were used together. In order to examine the quantitative dimension of the study, an experiment was randomly selected from the fourth grades, and an achievement test on the unit“Simple Electrical Circuits”and an attitude scale towards the science course were applied to a control group as pre-test and post-test. In order to examine the qualitative dimension of the study, a semi-structured interview form was used. In the study, the unit was conducted with the flipped classroom model in the experimental group. In the control group, the lessons were conducted according to the methods in the current curriculum. Quantitative data were analyzed using the SPSS program. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. Findings: The findings regarding the post-test of the experimental group and the control group revealed that the flipped classroom model had positive effects on academic achievement, but there was no significant change on attitudes. The qualitative findings of the study indicated that the students enjoyed the flipped classroom model application and generally had positive thoughts. Conclusions: The study revealed that there was an increase in achievement levels in both the experimental and control groups over time, but this increase did not create a significant difference between the groups. It was observed that there was no significant change in attitudes in the study as a whole, and that the attitudes of both the experimental and control groups remained similar before and after the intervention. As a result of the interviews conducted about the model, it was concluded that the students liked the model and wanted it to be widespread.