Tracing the self-representation and contribution of women in the Ottoman press (1895-1921)
Osmanlı basınında (1895-1921) kadın öz temsili ve katkısının izini sürmek
  1. Tez No: 919426
  2. Yazar: SAADET TIKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu doktora tezi 1895 ve 1921 yılları arasında Osmanlı basınının seçilmiş yayınlarında kadın öztemsilini araştırmaktadır. Kadınlar tarafından yürütülen Kadınlar Dünyası (KD) dergisinde yayınlanan kadın görselleri, Servet-i Fünûn (SF) ve Hanımlara Mahsus Gazete'dekilerle (HM) birlikte çözümlenmiştir. Bu karşılaştırmalı çalışma tasarımı, anaakım bir yayının kadın görselliğini kullanımı konusunda farklılık gösterip göstermediği ve kadın temsilinin zaman içinde değişip değişmediğinin görülmesine olanak sağlamaktadır. Toplam 1919 özgün görsel (SF'den 1206, HM'den 460 ve KD'den 253) betimlenip NVivo 12 kullanılarak kodlanmıştır. Kodlama, kadınların kimlik ve özellikleri, bulundukları mekanlar ve eylemleri hakkında mod kategorileri oluşmasını sağlamıştır. Bulgular; SF'nin, modern dünyada ve onun profesyonel çevrelerinde var olan bir kadın görseli sunduğunu; ancak bu kadının aynı zamanda ev kadını ve anne görevini de üstlendiğini göstermektedir. HM, dini açıdan anonim ama üst sınıf şehirli bir kadın inşa etmekte ve bu kadının eylem çeşitliliği sınırlı kalmaktadır. Sonraki zaman diliminde yayınlanan KD ise, daha önce kadınlar için mevcut olmayan çeşitlilikte meslekler icra eden bir kadın kimliğini güçlü biçimde desteklemektedir. Annelik sorumluluğu ise eğitimli Osmanlı vatandaşları yetiştirmek şekline evrilmektedir. Çalışma sonucunda anlaşılmaktadır ki tutarlı biçimde kullanılan kadın imgeleri vasıtasıyla, diğer iki yayından farklı olarak KD; idealist ancak gerçekçi bir yeni Osmanlı kadın temsili tasarlamıştır. Bu kadının görselliği sade seyir zevki için değil uzun vadede sosyal değişime ilham olmak amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis investigates the visual self-representation of women in selected publications of the Ottoman Press between years 1895 and 1921. Images of women published in Kadınlar Dünyası (KD [Women's World]), a journal run by women were analyzed alongside those in Servet-i Fünûn (SF [The Wealth of Sciences]) and Hanımlara Mahsus Gazete (HM [Ladies' Own Gazette]). This comparative study design allowed to see if a mainstream journal differed in its utilization of female visuality and whether the women's representation changed across time. A total of 1919 unique images (1206 from SF, 460 from HM and 253 from KD) were described and coded on NVivo 12. The coding yielded mode categories that outlined the identity and characteristics of women, their locations and activities. The findings suggest that SF features an image of woman present in the modern world and its professional spheres, but also a mother and a homemaker at home. HM constructs a woman of religious anonymity but belonging to an upper-class urban background and her activity range is limited. Coming at a later period, KD heavily promotes a female identity that is active in a wide range of professions previously unavailable to women. The responsibility of motherhood is also transformed into a task raising a generation of educated Ottoman citizens. It is understood that through a consistent use of women images unlike the other two journals, KD designed an idealistic but realistic representation of a new Ottoman woman whose image is not simply featured for viewing pleasure but to inspire social change in the long term.