Cerrahi operasyon öncesi hastalara koku hafızası yöntemi ile verilen telkinin uyanma esnasındaki yaşam bulguları ve sistemsel değerlendirme skorlamasına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of suggestion given to patients by the odor memory method before the surgical operation on vital sings and system assessment scoring during awakening
  1. Tez No: 873756
  2. Yazar: MÜKREMİN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu araştırma, cerrahi operasyon öncesinde koku hafızası eşliğinde uygulanan telkinin, ameliyat sonrası uyanma sürecindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde Ocak-Haziran 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örneklem, laparoskopik kolesistektomi geçirecek 68 hastadan (34 müdahale, 34 kontrol) oluşmuştur. Randomizasyon, bilgisayar destekli rastgele sayılar listesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubuna ameliyat öncesi ve sonrası mentollü koku uygulanmış, kontrol grubuna rutin bakım verilmiştir. Veriler, Modifiye Aldrete Skoru (MAS) ve Uyanıklık ve Sedasyon Gözlemci Değerlendirme Ölçeği (USGDS) kullanılarak toplanmıştır. Analizde bağımsız örneklem t-testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to investigate the effects of suggestion applied with olfactory memory before surgical operations on the awakening process post-surgery. Materials and Methods: This randomized controlled trial was conducted at Atatürk University Research Hospital between January and June 2024. The sample consisted of 68 patients (34 intervention, 34 control) undergoing laparoscopic cholecystectomy. Randomization was performed using a computer-generated random numbers list. The intervention group was exposed to menthol scent before and after the surgery, while the control group received routine care. Data were collected using the Modified Aldrete Score (MAS) and the Observer's Assessment of Alertness/Sedation Scale (OAA/S). Independent samples t-test and Mann-Whitney U test were used for analysis.