Dijital çağda itibar: Kurumsal itibar ve sosyal medya alanında uluslararası araştırma eğilimlerinin bibliyometrik analizi
Reputation in the digital age: Bibliometric analysis of international research trends in corporate reputation and social media
- Tez No: 919444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşmenin gün geçtikçe hız kazanmasıyla birlikte, kurumların artan rekabet koşullarına ayak uydurabilmesi ve varlığını sürdürebilmesi için kurumsal itibarına önem vermesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Güçlü bir imaja sahip olmak bütün kurumlar için vazgeçilmez bir amaç hâline gelmiştir. İtibar kurumlar tarafından zor uğraşlar sonucunda kazanılan fakat çok kolay bir şekilde de kaybedilen bir kavramdır. Kurumsal itibarı güçlü olan işletmeler toplum zihninde daha kalıcı yer edinmiş buna bağlı olarak da kâr elde etmesi daha da kolaylaşmıştır. Zamanla yoğunlaşan rekabet ortamında ise güçlü bir itibar kriz anlarında hayati öneme sahiptir. Dünyanın neredeyse her yerinde kurumsal itibar için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Üretilen ürünlere ve hizmetlere ulaşılabilirliğin kolaylaşmasıyla birlikte işletmeler kendilerini ön plana çıkarmak ve diğerleri işletmelerden ayrılmak için farklı yollar aramaya başlamıştır. Tek amacı kâr elde etmek olan işletmelerden ziyade toplumun ihtiyaçlarına daha duyarlı olan işletmelerin ortaya çıkması artan rekabet ortamında zorunlu hale gelmiştir. Topluma duyarlı işletmeler kurumsal itibarına daha fazla katkıda bulunmakla beraber saygınlıklarını da artırmışlardır. Son yıllarda kurumsal itibarı artırmanın en etkili araçlarından birinin ise sosyal medya olduğu kabul edilmektedir. İnternet ortamının yaygınlaşması, erişilebilir olması sosyal medya kullanımını etkilemiş, insanların sosyal medyaya ayırdığı süreyi bir hayli artırmıştır. Sosyal medya kullanımının her geçen gün artmasıyla beraber, kurumlar hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanması da zorunlu hale gelmiştir. Kurumsal itibarın sosyal medya platformları aracılığıyla güçlendirilmesiyle birlikte paydaşların zihninde daha olumlu bir itibar elde edilebilmektedir. Oluşan bu güçlü itibar sayesinde ise olası bir kriz durumu daha düşük zararlarla atlatılmaktadır. Sosyal medya platformları ile daha fazla hedef kitleye ulaşılarak olumlu bir imaj sağlanması, kurumların finansal açıdan uzun yıllar boyunca başarılı olmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada itibar, kurumsal itibar, sosyal medya anahtar kelimeleri kullanılarak, 2000 yılı ile 2023 yılları arasında yapılmış olan Web of Science ve Ulusal Tez Merkezi veri tabanında bulunan çalışmaların bibliyometrik analizi gerçekleştirilmiştir. Bibliyometrik analiz ile kurumsal itibar alanının ne düzeyde verimli olduğunun ortaya konması, konu ile ilgili yapılan çalışmaların bir düzen içerisinde elde edilerek ve genel çerçeve içerisinde bir bakış sağlanması amaçlanmaktadır. Araştırmanın analizi kapsamında VOSviewer programı kullanılmıştır. Web Of Science veri tabanından alınan veriler VOSviewer programına aktarılarak analiz edilmiştir. Programa aktarılmasından sonra ağ haritalanması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As globalization accelerates day by day, it has become a necessity for institutions to attach importance to their corporate reputation in order to keep up with the increasing competitive conditions and maintain their existence. Having a strong image has become an indispensable goal for all institutions. Reputation is a concept that is gained by institutions through hard efforts, but can also be lost very easily. Businesses with a strong corporate reputation have gained a more permanent place in the public mind and, accordingly, it has become easier to make profits. In a competitive environment that intensifies over time, a strong reputation is of vital importance in times of crisis. Various studies are carried out for corporate reputation almost all over the world. With the ease of accessibility to manufactured products and services, businesses have begun to look for different ways to make themselves stand out and differentiate themselves from other businesses. The emergence of businesses that are more sensitive to the needs of society rather than businesses whose sole purpose is to make profits has become necessary in an increasingly competitive environment. Socially sensitive businesses have increased their prestige as well as contributing more to their corporate reputation. In recent years, it is accepted that one of the most effective tools to increase corporate reputation is social media. The spread and accessibility of the internet environment has affected the use of social media and has increased the time people spend on social media. As the use of social media increases day by day, it has become mandatory for institutions to actively use social media to reach their target audiences. By strengthening corporate reputation through social media platforms, a more positive reputation can be achieved in the minds of stakeholders. Thanks to this strong reputation, a possible crisis situation can be overcome with lower losses. Providing a positive image by reaching more target audiences through social media platforms contributes to the financial success of institutions for many years. In this study, bibliometric analysis of the studies in the Web of Science and National Thesis Center database, conducted between 2000 and 2023, was carried out using the keywords reputation, corporate reputation and social media. With bibliometric analysis, it is aimed to reveal the efficiency of the field of corporate reputation, to obtain the studies on the subject in an orderly manner and to provide an overview within the general framework. VOSviewer program was used within the scope of the analysis of the research. Data taken from the Web Of Science database were transferred to the VOSviewer program and analyzed. After it was transferred to the program, network mapping was applied.