Etkinlik temelli öğretim yoluyla 7. sınıf öğrencilerine mekânı algılama becerisinin kazandırılması: Bir eylem araştırması
Gaining the skill of space perception to 7th grade student through activity- based education: An action research
  1. Tez No: 919446
  2. Yazar: KADRİYE NOYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK İLGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmanın amacı 7. Sınıf öğrencilerinin 'Mekânı Algılama' beceri düzeylerini belirlemek ve Etkinlik Temelli Öğretimin bu beceriyi ne düzeyde geliştirdiğini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada 7. Sınıf öğrencilerinin mekânı algılama becerilerini geliştirmek amacıyla eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Eylem araştırması yöntemi, eğitim süreçlerinin geliştirilerek uygulama ve teori arasındaki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Uygulanan etkinlikler içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin başlangıçta mekân, kroki, konum ve yön kavramlarını tanımlamada yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıklarını göstermiştir. Bu veriler ışığında uygulamaya konan eylem araştırması veri seti etkinlik sonuçlarında ise öğrencilerin %93.33'ü mekanı doğru çizerken, konum tarifinde yön kullanımı %30'dan %80'e yükselmiştir. Etkinlikler sonrasında öğrencilerin mekânı algılama becerisinde anlamlı şekilde ilerleme kaydettikleri görülmüştür. Sonuçlar: Öğrencilerin mekânı algılama ve yön bulma becerileri etkinliklerle önemli ölçüde gelişmiştir. Kroki çizme ve harita okuma etkinlikleri öğrencilerin mekânsal düşünme algılarını güçlendirmiştir. Özetle etkinlik temelli öğretim öğrencilerin mekânı algılama becerilerini önemli ölçüde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the 'Spatial Perception' skill levels of 7th grade students and to examine to what extent Activity-Based Instruction improves this skill. Method: In this study, action research method was used to improve the spatial perception skills of 7th grade students. Action research method aims to fill the gap between practice and theory by improving educational processes. The implemented activities were interpreted with content analysis method. Findings: According to the findings obtained as a result of the study, it was shown that the students did not have sufficient knowledge in defining the concepts of space, sketch, location and direction at the beginning. In the light of this data, the action research data set activity results put into practice showed that 93.33% of the students drew the space correctly, while the use of direction in location description increased from 30% to 80%. It was observed that the students made significant progress in their ability to perceive space after the activities. Conclusions: Students' spatial perception and direction finding skills have improved significantly with the activities. Sketch drawing and map reading activities have strenghened students' spatial thinking perceptions. In summary, activity-based teaching has significantly increased students' spatial perception skills.