Yerel seçimlerde seçmen davranışını etkileyen faktörler: Tokat örneği
The Factors affecting the voter behaviour in local elections: The Tokat example
- Tez No: 919447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Seçmen davranışına etki eden faktörlerin incelenmesi, siyasal bilimciler açısından önemli bir inceleme konusudur. Bu çalışma seçmenlerin ideal başkanda olmasını bekledikleri özelliklerin neler olduğunu ve seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen faktörlerin neler olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma dört ana başlıktan oluşmaktadır. İlk bölümde seçmen davranışlarıyla ilgili temel kavramlar ve seçmen davranışına etki eden faktörler üzerinde durulurken ikinci bölümde konu ile ilgili ülkemizde yapılan çalışmalara yer verilerek literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde yerel seçimlerde seçmen davranışını etkileyen faktörlerin Tokat ili örneği hakkında örneklem özellikleri, araştırma amacı, sınırlılıkları, yöntemi, veri analizi ile istatiksel bulguları açıklanmış olup, ankete katılanların sosyodemografik özellikleri ile ilgili istatistikler açıklanmıştır. Son bölümde ise araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Bu bağlamda Tokat ili özelinde seçmenlerin en çok adayın proje ve vaatlerine önem verdikleri olurken diğer önem verdikleri unsurlardan adayın partisi ve parti lideri olmuştur. Bunların yanı sıra da seçmenler için adayın dindar, hemşerileri olması gibi özellikleri daha geri planda kalmıştır. Bu durumda seçmenlerin adayın kişisel özelliklerinden ziyade vaat ve projelerine önem verdikleri sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The examination of the factors affecting voter behaviour is an important subject of study for political scientists. This study aims to reveal the characteristics that voters expect the ideal president to have and the factors affecting voting behaviour of voters. The study consists of four main chapters. In the first section, the basic concepts related to voter behaviour and the factors affecting voter behaviour are discussed. In the second section, a literature review is carried out by giving place to the studies conducted in our country on the subject. In the third part, the sample characteristics, research purpose, limitations, method, data analysis and statistical findings of the factors affecting voter behaviour in local elections in Tokat province are explained and the statistics related to the sociodemographic characteristics of the respondents are explained. In the last section, the findings of the research are given. In this context, in the province of Tokat, voters attach the most importance to the projects and promises of the candidate, while the other elements they attach importance to are the party and party leader of the candidate. In addition to these, for the voters, the characteristics of the candidate such as being religious and being a fellow countryman have remained in the background. In this case, it is concluded that voters attach importance to the promises and projects of the candidate rather than his/her personal characteristics.