İlkokul öğrencilerine psikolojik danışmanlık yapmak: Okul psikolojik danışmanlarının görüşleri
Counseling of primary school students: Opinions of school psychological counselors
  1. Tez No: 919465
  2. Yazar: EMİNE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokulda görev yapan psikolojik danışmanların uygulama deneyimlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Görüşme formunda uzmanlar tarafından hazırlanan 11 soru yer almaktadır. Araştırmanın çalışma grubu 16 psikolojik danışmandan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen verilere göre, psikolojik danışmanların ilkokul öğrencileriyle çalışırken en çok odaklandığı konular, okula uyum ve kaygı kontrolüdür. Psikolojik danışmanların ilkokul düzeyinde katıldıkları eğitimler arasında en çok tercih edilenin“objektif testler”eğitimi olduğu tespit edilmiştir. Psikolojik danışmanların görüşlerine göre, ilkokul öğrencilerinin karşılaştığı en önemli problem akran zorbalığıdır. Psikolojik danışmanların ilkokul öğrencileriyle etkili iletişimde en çok tercih ettikleri yöntem oyun aracılığıyla iletişimdir. Bunu, güven ortamı yaratma ve ortak dil oluşturma gibi teknikler takip etmektedir. Psikolojik danışmanların ilkokul öğrencilerine yönelik danışmanlık süreçlerinde ailelerle en çok birebir görüşmeler yoluyla iş birliği yaptıkları saptanmıştır. Ayrıca, velilere eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ile seminer ve sunumlar düzenlendiği görülmüştür. Psikolojik danışmanların ailelerle iletişimi güçlendirme önerileri arasında en çok vurgulanan konu aile eğitimleridir. Psikolojik danışmanların ilkokul öğrencilerinin sosyal gelişimini desteklemek için en çok sanat ve spor etkinlikleri düzenleme veya bu etkinliklere yönlendirme stratejisini uyguladıkları belirlenmiştir. Psikolojik danışmanların ilkokul öğrencilerinin akademik gelişimini desteklemek için en çok okul-veli-öğrenci iş birliği stratejisini benimsedikleri belirlenmiştir. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the application experiences of psychological counselors working in primary schools. Qualitative research method was used in the study. Semi-structured interview technique was used to collect data. The interview form includes 11 questions prepared by the lecturer. The study group consists of 16 psychological counselors working in Konya city center. The data of the study was analyzed using the content analysis method. According to the obtained data, the subjects that psychological counselors focus on most while working with primary school students are school adaptation and anxiety control. It was determined that the most preferred among the trainings that psychological counselors attend at primary school level is“objective tests”training. According to the psychological counselors, the most important problem that primary school students face is peer bullying. The method most preferred by psychological counselors in effective communication with primary school students is communication through games. This is followed by techniques such as creating an environment of trust and creating a common language. It has been determined that psychological counselors cooperate with families mostly through one-on-one meetings in the counseling processes for primary school students. In addition, it has been observed that education and awareness-raising activities, seminars and presentations are organized for parents. The most emphasized topic among the suggestions of psychological counselors to strengthen communication with families is family education. It has been determined that psychological counselors mostly apply the strategy of organizing art and sports events or directing them to these events in order to support the social development of primary school students. It has been determined that psychological counselors mostly adopt the school-parent-student collaboration strategy to support the academic development of primary school students. Results were discussed in the light of the literature and suggestions were presented.