Nil tilapyası (Oreochromis niloticus) için anestezi ve uzun süreli kapalı ortam transferlerine yönelik hafif sedasyon konsantrasyonlarının stres indikatörleriyle birlikte belirlenmesi
Determination of light sedation concentrations for anesthesia and long-term closed envi̇ronment transfers in Nile tilapia (Oreochromis niloticus) along with stress indicators
- Tez No: 919500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ŞENOL PARUĞ, DOÇ. DR. HÜSEYİN SERKAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Nil tilapyası (Oreochromis niloticus) bireylerinde 2-Phenoxyethanol ve karanfil yağının anestezik ve sedadif etkileri değerlendirilmiştir. Deneylerde kullanılan balıkların ortalama ağırlığı 36,63 g, ortalama boy uzunluğu ise 10,85 cm'dir. Sedasyon konsantrasyonlarını belirlemek için önce derin anestezi çalışmaları yapılmış ve optimum konsantrasyonlar referans alınmıştır. Her iki anestezik için, balıkların 3 dakika içinde derin anesteziye ulaşmasını ve 5 dakika içinde tamamen ayılmasını sağlayan optimum konsantrasyonlar belirlenmiştir. Karanfil yağı için optimum konsantrasyon 80 µL/L, 2-Phenoxyethanol için ise 800 µL/L olarak tespit edilmiştir. Anestezi deneylerinin ardından, her iki anesteziğin uzun süreli etkilerini değerlendirmek amacıyla 24 saat ve 48 saat süreli sedasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerde, farklı konsantrasyonların balık davranışları, yaşama oranları, su kalitesi ve kortizol seviyeleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Karanfil yağı için 8 µL/L ve 10 µL/L konsantrasyonlarının uzun süreli sedasyon açısından en uygun aralık olduğu belirlenmiştir. Bu konsantrasyonlarda balıkların sakin davranışlar sergilediği ve yaşama oranlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. 2-Phenoxyethanol için ise, en etkili konsantrasyonun 105 µL/L olduğu tespit edilmiştir. Daha düşük konsantrasyonlar balıkların sakinleştirebilmesi ve stres düzeylerinin düşürülmesi açısından, tam olarak yeterli olmamıştır. Sedasyon sonrası balıklardan alınan kan örneklerinden plazma kortizol seviyeleri incelenmiştir. En düşük kortizol seviyesinin karanfil yağı ile 10 µL/L konsantrasyonunda elde edildiği tespit edilmiştir. 2-Phenoxyethanol gruplarında kortizol seviyelerinin genel olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, karanfil yağının Nil tilapyasının sedasyonu için etkili ve güvenli bir anestezik ajan olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the anesthetic and sedative effects of 2-Phenoxyethanol and clove oil on Nile tilapia (Oreochromis niloticus). The fish used in the experiments had an average weight of 36.63 g and an average length of 10.85 cm. To determine the sedation concentrations, deep anesthesia studies were initially conducted, and the identified optimum concentrations were used as references. For both anesthetics, the optimum concentrations that enabled the fish to achieve deep anesthesia within 3 minutes and fully recover within 5 minutes were determined. The optimal concentration was identified as 80 µL/L for clove oil and 800 µL/L for 2-Phenoxyethanol. Following the anesthesia experiments, 24-hour and 48-hour sedation experiments were conducted to evaluate the long-term effects of both anesthetics. These experiments investigated the effects of different concentrations on fish behavior, survival rates, water quality, and cortisol levels. For clove oil, 8 µL/L and 10 µL/L concentrations were found to be the most suitable for prolonged sedation. At these concentrations, fish exhibited calm behavior and high survival rates. For 2-Phenoxyethanol, 105 µL/L was identified as the most effective concentration. Lower concentrations were found to be insufficient for adequately sedating the fish and reducing stress levels. Plasma cortisol levels were analyzed from blood samples collected post-sedation. The lowest cortisol levels were observed in the clove oil group at a concentration of 10 µL/L. In contrast, cortisol levels were generally higher in the 2-Phenoxyethanol groups. These findings indicate that clove oil is an effective and safe anesthetic agent for the sedation of Nile tilapia.