Exploring the determinants of hospital navigation system adoption
Hastane navigasyon sisteminin benimsenmesinin belirleyicilerinin keşfedilmesi
  1. Tez No: 991271
  2. Yazar: CANER ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DİNDAROĞLU, PROF. DR. AHMET NURİ BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Bilim ve Teknoloji, Industrial Design, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji,tasarım ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Hastaneler, fiziksel yön bulma zorluklarının ve operasyonel aksaklıkların hem hasta memnuniyetini hem de personel verimliliğini olumsuz etkilediği en karmaşık hizmet ortamları arasında yer almaktadır. Bu çalışma, mobil tabanlı bir hastane yönlendirme sisteminin hasta deneyimini ve hastane iş akışı verimliliğini nasıl etkilediğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Teknoloji kabulü literatürü ve kullanıcı odaklı tasarım ilkelerine dayanan araştırma, literatür taraması, hastane ziyaretçileriyle yapılan derinlemesine görüşmeler ve kullanıcı deneyimi (UX) uzmanlarıyla gerçekleştirilen uzman çalışmasının birleştirilmesiyle geliştirilen bir model önerisi sunmaktadır. Bulgular, dijital yönlendirme sistemlerinin benimsenmesini etkileyen algılanan kullanışlılık, kullanım kolaylığı, güven, sistem kalitesi ve destek mekanizmaları gibi önemli faktörleri ortaya koymaktadır. Alışmanın son aşaması, modelin ampirik geçerliliğini test etmek amacıyla nicel bir çalışma ile tamamlanmıştır. Bulgular, niyet, algılanan faydalılık, kullanım kolaylığı, öz yeterlilik, sistem kalitesi, güvenilirlik, ergonomi, yaş ve teknoloji deneyimi gibi yapıların kullanıcı kabulünün istatistiksel olarak anlamlı belirleyicileri olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hospitals are among the most complex service environments, where physical wayfinding challenges and operational disruptions negatively impact both patient satisfaction and staff productivity. This study aims to evaluate how a mobile-based hospital routing system affects patient experience and hospital workflow efficiency. Based on technology acceptance literature and user-centred design principles, the research presents a model proposal developed by combining literature review, in-depth interviews with hospital visitors and expert work with user experience (UX) experts. The findings reveal crucial factors such as perceived usefulness, ease of use, trust, system quality, and support mechanisms influencing the adoption of digital guidance systems. The final stage of the familiarization was completed with a quantitative study to test the empirical validity of the model. The findings prove that structures such as intention, perceived usefulness, ease of use, self efficacy, system quality, reliability, ergonomy, age and tool experience are statistically significant determinants of user adaptation.