الانزياح الدلالي في شعر محمد إقبال
Muhammed İkblin şiirinde anlamsal değişi
- Tez No: 919596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED TAHA WAHBA RADWAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı genel olarak Muhammed İkbal'in şiirindeki anlam kayması olgusunu tespit etmek، onun mecmualarındaki değişen yapıların belirgin üslup özelliklerini ortaya çıkarmak ve bunları üslup yaklaşımı ışığında keşfetmeye çalışmaktır. Betimleyici ve analitik yaklaşımı takip ederek. Araştırmada bir dizi sonuca ulaşıldı; bunlardan en önemlileri: Şair Muhammed İkbal'in şiir koleksiyonundaki sözdizimsel değişimler، şiirsel söyleme sözdizimsel ve dilsel yapıları daha güzel ve incelikli bir fonetik ve anlamsal etkiye sahip ve anlamı çizme ve okuyucunun zihninde kendiliğinden pekiştirme konusunda daha yetenekli hale getirdi. Buna dikkat etmekten geri durmayacaktır. Muhammed İkbal'in şiirinde، çoğu durumda çağrı stilinin kullanımıyla birlikte yasaklama stilinden ziyade emir stilinin kullanımı hâkim olmuştur. İkbal'in şiirinde benzetme، mecaz ve metonimi yöntemleriyle ortaya çıkan anlam kayması، onun resimsel becerisinin boyutunu، alıcıya anlam ve çağrışım aktarma unsurlarına ne kadar özen gösterdiğini ve ilgi çekme konusundaki istekliliğini ortaya koydu. Resim yeteneğiyle، edebi، dilsel ve şiirsel farkındalığıyla، yüksek sanat ve estetik zevkiyle onu şaşırtıyor ve sevindiriyor. İkbal'in şiirindeki kafiye، mana ve çağrışımların yükseltildiği، tatlı tonlu ve tatlı tonlu ayetlerin dolgusuyla son derece tutarlıydı; yerleşim seçimlerindeki çeşitlilik ve bunların aliterasyonlu kelimeler arasındaki dağılımı şairin doğruluğunu ortaya çıkardı ve Şiirin sözel yapısının oluşturulmasına özen gösterilmesi. Muhammed İkbal'in şiirindeki tekrarların ritmik değişimi çoğu zaman şiirsel kalıbı hareket ettirdi ve ona şairin duyguları ve içsel değişimleriyle uyumlu büyüleyici ritmik ve estetik bir dokunuş kazandırdı ve müzikal ve sanatsal sanatın yayılmasında açık bir etki yarattı. Güzellik.
Özet (Çeviri)
This research aims in general to stand on the phenomenon of semantic displacement in the poetry of Muhammad Iqbal، and to reveal the distinctive stylistic characteristics of the displacement structures in his collection، and to try to discover them considering the stylistic approach، and by following the descriptive analytical method. The research reached a set of results، the most important of which are: The structural displacements in the collection of poet Muhammad Iqbal gave the poetic discourse structural and linguistic structures with a more beautiful، delicate and more skillful phonetic and semantic effect in drawing the meaning and establishing it spontaneously in the mind of the reader، who will not fail to notice that. The semantic shift appeared in Iqbal's collection of poems through the methods of simile، metaphor and metonymy، and demonstrated the extent of his pictorial prowess and the extent of his care for the elements of conveying meanings and connotations to the recipient، and his keenness to attract، amaze and entertain him with his pictorial talent، his literary، linguistic and poetic awareness، and his high artistic and aesthetic taste. The rhythmic shift of repetition in Muhammad Iqbal's poetry often came to move the poetic system and add to it a captivating rhythmic and aesthetic touch that harmonizes with the poet's sense and his inner twists، so it had a clear effect in spreading musical and artistic beauty.