Genocchi polinomlarının diğer özel polinomlarla ilişkisi
Relationship of Genocchi polynomials with other special polynomials
  1. Tez No: 919605
  2. Yazar: MERYEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez, Genocchi polinomlarının özelliklerini, bunların diğer özel sayı ve polinomlarla olan yeni ilişkilerini içermektedir. Tezin birinci bölümünde çalışmanın amacından bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde çalışma boyunca gerekli olan tanımlara ve bazı özel sayı ve polinomlar hakkında bilgilere yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise Genocchi polinomları ve sayıları hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Ayrıca genelleştirilmiş Genocchi polinomlarından bahsedilmiş ve Genocchi polinomlarının diğer özel sayı ve polinomlarla olan bilinen ilişkilerine yer verilmiştir. Son olarak tezin dördüncü bölümünde tez boyunca verilen eşitliklerden yararlanarak Genocchi polinomları ve sayıları için yeni bağıntılar sunulmuştur. Bu bağıntılar tezin bulgular bölümünde ayrıntılı olarak verilmiştir. Elde edilen sonuçların doğruluğu bazı örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the properties of Genocchi polynomials and their new relationships with other special numbers and polynomials. In the first chapter on the thesis, the purpose of the study is mentioned. In the second part in the thesis, the definitions required throughout the study and information about some special numbers and polynomials are included. In the third chapter of the thesis, detailed information about Genocchi polynomials and numbers is given. Additionally, generalized Genocchi polynomilas are mentioned and the known relations of Genocchi polynomilas with other special numbers and polynomials are included. Finally, in the fourth chapter of the thesis, new relations for Genocchi polynomials and numbers are presented. using the equations given througout the thesis. These relations are given in detail in the findings section of the thesis. The accuracy of the obtained results is demonstrated with some examples.