Etial160 alüminyum alaşımının kokil kalıba dökümünde niyobyum alaşım elementinin ilavesinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the addition of niobium alloy element on die casting of etial 160 aluminum alloy
- Tez No: 919624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Alüminyum döküm alaşımları, mukavemeti, dayanımı, iletkenliği vb. özelliklerden dolayı otomotiv, havacılık ve farklı sektörlerde kullanıldığı gözlemlenmektedir. Her geçen gün kullanımı arttıkça yapılan dökümlerin kalitesindeki artış beklenmektedir. Bu sebeple alüminyum dökümlerin kalitesi sürekli gelişen teknoloji ile doğru orantılı olmalıdır. Alüminyum döküm alaşımlarından kalite beklentisindeki artışa bağlı olarak farklı alaşım elementi ilaveleri ile dökümler yapılması ve üretimde yeni teknoloji kullanımları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada Etial160 alüminyum alaşımı ilavesiz, %0,03 niyobyum ilaveli, %0,05 niyobyum ilaveli ve %0,1 niyobyum elementi ilavesi olmak üzere 4 farklı döküm kokil kalıpta gerçekleştirilmiştir. Deneyin incelenmesi esnasında sıvı metal kalitesi, akıcılık, mikroyapı ve mekanik özellikleri esas alınıp değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum casting alloys are observed to be used in automotive, aviation and different sectors due to their properties such as strength, durability, conductivity etc. As their use increases day by day, an increase in the quality of the castings is expected. For this reason, the quality of aluminum castings should be directly proportional to the constantly developing technology. Depending on the increase in quality expectations from aluminum casting alloys, studies are continuing on making castings with different alloy element additions and using new technologies in production. In this study, Etial160 aluminum alloy was cast in 4 different permanent molds, namely without addition, with 0.03% niobium addition, with 0.05% niobium addition and with 0.1% niobium element addition. During the examination of the experiment, liquid metal quality, fluidity, microstructure and mechanical properties were taken into consideration and evaluated.