Gümüş nitrat, gümüş klorür ve bor nitrür içeren poli(3-hidroksi bütirat/ termoplastik poliüretan kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly (3-hydroxybutyrate/thermoplastic polyurethane composites containing silver nitrate, silver chloride and boron nitride
- Tez No: 919625
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRTEN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Poli(3- hidroksibütirat) bakterilerin ürettiği, biyobozonur, biyouyumlu toksik olmayan ve optikçe aktif termoplastik bir poliesterdir. Mekanik özellikleri ile sentetik polipropilene benzer, yüksek kristalin özelliği ile piezoelektrik özelliğe sahip kırılgan ve suda çözülmeyen bir malzemedir. PHB'ın kırılgan özelliği ve esnek olan TPU'nun özelliklerini iyileştirebilmek amacı % 4 oranında bor nitrür (h-BN), bor oksit (B2O3) gümüş nitrat (AgNO3) veya gümüş klorür (AgCl) partikülleri içeren farklı oranlarda poli(3- hidroksibütirat) (PHB)/termoplastik poliüretan (TPU) kompozitleri çift vidalı ekstruder veya mikroekstruder kullanılarak elde edildi. Bu granüler kompozitler istenilen şekil ve boyutta nemeuneler elde edilebilmesi için kalıplar kullanılarak enjeksiyon makinesinde basıldı. Kompozitlerin FT-IR ile yapısal, TGA ve DSC ile termal özellikleri, DMA, germe çekme, üçnokta eğme ve shore-D sertlik değeri olmak üzere mekanik özellikleri ve SEM ile morfolojik özellikleri araştırıldı. Elde edilen veriler sonucunda % 4 oranında h-BN, B2O3, AgNO3 veya AgCl içeren PHB/TPU kompozitlerinin PHB veya TPU'ya kıyasla mekanik özelliklerinde iyileşmeler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Poly(3-hydroxybutyrate) (PHB) is a biopolymer produced by bacteria, which is biodegradable, biocompatible, non-toxic, and optically active. It is a thermoplastic polyester with mechanical properties similar to synthetic polypropylene, exhibits high crystallinity, has piezoelectric properties, and is brittle and insoluble in water. To improve the brittleness of PHB and the flexibility of thermoplastic polyurethane (TPU), PHB/TPU composites containing 4% hexagonal boron nitride (h-BN), boron oxide (B2O3), silver nitrate (AgNO3), or silver chloride (AgCl) particles in various proportions were prepared using a twin-screw extruder or microextruder. These granular composites were then molded into the desired shape and size using molds and pressed in an injection molding machine. The structural properties of the composites were analyzed using FT-IR, thermal properties with TGA and DSC, mechanical properties including DMA, tensile, three-point bending, and Shore-D hardness tests, and morphological properties via SEM. The obtained data showed that PHB/TPU composites containing 4% h-BN, B2O3, AgNO3, or AgCl exhibited improvements in mechanical properties compared to pure PHB or TPU.