Azerbaycan'da kitlesel açık çevrimiçi dersler; yükseköğretim bağlamında bir değerlendirme
Massive open online courses in Azerbaijan; an evaluation in the context of higher education
  1. Tez No: 919657
  2. Yazar: ELMIR MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Azerbaycan'da Kitlesel Açık Çevrimiçi Derslerin (KAÇD) kullanımı, bu kurslardan yükseköğretim gören öğrencilerin ne kadar faydalandıklarını, yükseköğretime nasıl entegre edilebileceğini ve öğretmen görüşlerini kapsayan bu çalışma nicel ve nitel veri toplama toplanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Azerbaycan'da 2024-2025 eğitim-öğretim yılında yükseköğretim gören 216 lisans ve yüksek lisans öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerden verilerin toplanmasında Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler Bağlılık Ölçeği Google Forms kullanılmıştır. Ayrıca nitel veri toplamak için beş öğretim üyesi ile ZOOM platformu üzerinden görüşülmüştür. Öğrencilerden elde edilen verilerin betimsel ve parametrik istatistiki yapılmıştır. Elde edilen bulgular cinsiyetin çevrimiçi derslere katılım üzerinde anlamlı etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra eğitim düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyinin, ortalama puanın çevrimiçi derslere katılımda etkili olmadığını yapılan analizlerle ortaya koymuştur. Araştırmada ölçek toplam puanı ve alt boyutların ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerlerine göre betimleyici istatistikleri tablolar halinde sunulmuştur. Yapılan ANOVA testi sonucunda ölçeğin alt boyutlarından olan duyuşsal bağlılığın ortalama puan üzerinde anlamlı fark yarattığı tespit edilmiştir. Bu bilgiler yorumlanmış ve post-hoc testleri EKLER kısmında verilmiştir. Öğretim üyelerinden elde edilen bilgilere göre Azerbaycan'daki yükseköğretim kurumlarında KAÇD'yi henüz gelişme aşamasında olduğu, yükseköğretime tam olarak entegre edilmediği görülmüştür. Ancak KAÇD'nin öğrencilerin başarılarına olumlu etki göstermesi, öğretim üyelerinin bu platformlara olumlu yönde bakması ve ek kaynaklar olarak her zaman kullanabilmeleri vb. değerli bilgiler araştırma kapsamında elde edilmiştir. KAÇD'nin Azerbaycan'da daha yaygın kullanılabilmesi için bulgular ve literatürdeki bilgiler doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which covers the use of Massive Open Online Courses (MOOCs) in Azerbaijan, how much students in higher education benefit from these courses, how they can be integrated into higher education, and teachers' opinions, was conducted by collecting quantitative and qualitative data. 216 undergraduate and graduate students studying in higher education in Azerbaijan in the 2024-2025 academic year participated in the study. Massive Open Online Courses Engagement Scale Google Forms was used to collect data from students. In addition, five faculty members were interviewed via the ZOOM platform to collect qualitative data. Descriptive and parametric statistics were performed on the data obtained from the students. The findings revealed that gender did not have a significant effect on participation in online courses. In addition, the analyses revealed that the level of education, the level of education of the mother and father, and the average score were not effective in participation in online courses. In the study, the descriptive statistics of the total scale score and sub-dimensions according to the mean, standard deviation, minimum and maximum values were presented in tables. As a result of the ANOVA test, it was determined that the affective commitment, which is one of the sub-dimensions of the scale, created a significant difference on the average score. This information was interpreted and post-hoc tests were given in the APPENDIX section. According to the information obtained from the faculty members, it was seen that MOOCs are still in the development stage in higher education institutions in Azerbaijan and have not been fully integrated into higher education. However, valuable information such as the positive impact of MOOCs on students' success, the positive view of these platforms by faculty members and their ability to always use them as additional resources, etc. were obtained within the scope of the research. Suggestions were made in line with the findings and information in the literature for MOOCs to be used more widely in Azerbaijan.