Solidification and microstructure formation of nickel based superalloy 718plus
Nikel bazlı 718plus süperalaşım katılaşma davranışı ve mikroyapı oluşumu
- Tez No: 919667
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
718PlusTM Nikel bazlı süper alaşımı, ATI Allvac tarafından 718 alaşımının maksimum servis sıcaklığını 55°C artırmak için geliştirilmiştir. 718 alaşımı, 649 °C'ye kadar olan sıcaklıklarda mükemmel performansı nedeniyle aero gaz türbini motorlarında yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda 718 nikel alaşımı, iyi dövülebilirlik, dökülebilirlik ve kaynaklanabilirlik gibi olumlu nitelikleri nedeniyle de öne çıkmaktadır. Gaz türbini motorlarda türbin parçaları çalışma sıcaklıkları artırdıkça, daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilen döküm parçalara olan talep de artmaktadır. Rene 41 ve Waspaloy gibi alaşımlar 649 °C'nin üzerinde sıcaklıklara dayanabilir; ancak şekillendirme, kaynaklama ve üretim süreçlerinde zorluklar ortaya çıkarmaktadır. 718 Alaşımı'nın 718Plus'a dönüştürülmesi, onu 649 °C ile 760 °C arasında performans gerektiren uygulamalar için mükemmel bir alternatif haline getirmiştir. 718Plus, gaz türbin motorlarında dövme formunda kullanılmaktadır. Bu tez, bu alaşımın döküm formunda statik bileşenler için potansiyel kullanımını araştırmayı amaçlamaktadır. İki farklı kalıp tipinin (kum kalıp ve metal kalıp) mikro yapı üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. 718Plus alaşımı, koruyucu argon atmosferi altında indüksiyon ergitme yöntemiyle üretilmiştir. Alaşımlama sürecinde hem hurda 718 Alaşımı hem de saf hammaddeler kullanılmıştır. Metal kalıplar, daha ince dendritik yapılar üretmiştir. Her iki dökümün homojenizasyon ısıl işlemi sonucunda farklı davranış göstermiştir. Kum dökümde, Laves fazının çözünmesi başarıyla sağlanmıştır. Ancak metal kalıptan üretilen dökümlerde, homojenizasyon işlemine rağmen Laves fazları tamamen çözünmemiş ve kırılgan bir davranış sergilemiştir. Aynı dökümde çözeltiye alma ve yaşlandırma sonrasında tane sınırlarında lave fazları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alloy 718PlusTM is a Ni-based superalloy developed by ATI Allvac to increase Alloy 718 maximum service temperature by 55°C. Alloy 718 is widely used in aero gas turbine engines for its excellent performance at temperatures up to 649 °C. Alloy 718 stands out due to its favorable qualities, such as good forgeability, castability, and weldability. With advancements in gas turbine engine technology increasing the overall temperature capacity, the demand for cast static parts operable at higher temperatures is also evolving. Alloys like Rene 41 and Waspaloy can withstand higher temperatures than 649 °C; however, they present challenges in shaping, welding, and manufacturing. The Alloy 718 to 718PlusTM modification has made it a great alternative for applications requiring performance between 649°C and 760°C. 718Plus has already been used in forged form for gas turbine engines in the industry. This thesis explores the potential application of this alloy in cast form for static components. The effects of two different mould types—sand and metal—on the microstructure are compared. Alloy 718PlusTM was produced through induction melting under a protective argon atmosphere. Both revert 718 alloy and elemental raw materials were used in alloying 718PlusTM. Metal moulds produced finer dendritic structures. Homogenization of both castings showed different results. In sand casting, Laves phase dissolution is successfully achieved. However, in castings from metal moulds, Laves phases were not fully dissolved even after homogenization, showing brittle behavior. After solution treatment and aging, laves phase along the grain boundary were increased.