HBV infeksiyonu prognozunda doku antijenlerinin risk faktörü olarak incelenmesi
  1. Tez No: 91981
  2. Yazar: ZEYNEP AKÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Dünya nüfusunun yaklaşık olarak % 40'ı Hepatit B virusu (HBV) ile infektedir. Her yıl 50 milyon yeni hepatit B vakası ortaya çıkmaktadır. Çok önemli halk sağlığı sorunu olan bu hastalığın seyrinde akut vakaların bir çoğu düzelmekle birlikte bir kısım vaka ise kronikleşmektedir. Kronikleşme oranı % 10 olup neonatal tolerans ve genetik yapı HBV infeksiyonunun kronik persistansında başlıca mekanizmalardır. Çalışmamıza, anti-HBs ve anti-HBc IgG'si pozitif 30 doğal bağışık kişi, HBsAg'si pozitif olup klinik ve histopatolojik olarak kanıtlanmış 30 kronik aktif hepatitli hasta ile HBV için serolojisi negatif olan 30 kontrol alınmıştır. Mikrolenfositotoksisite yöntemi kullanılarak MHC Class-I için 61 antijen, PCR-SSP yöntemi ile MHC Class-II için 20 antijen araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Approximately forty percent of world's population is infected with Hepatitis B virus (HBV). Every year 50 million new hepatitis B cases occur. It is a very important public health problem. Most of the acute cases improve but some cases become chronic. Rate of being chronic is % 10 and the main mechanisms for the HBV infection to become chronic persistant are neonatal tolerance and genetical structure. In this study, naturally immune whose anti-HBs and anti-HBc IgG's are positive 30 people, clinically and histopathologically proved 30 chronic active hepatitis patients whose HBsAg are positive and 30 control subjects whose HBV serology is negative, included. For the MHC Class-I 61 antigens were investigated by micro lymphocitotoxicity technique. For the MHC Class-II, 20 antigens were investigated by PCR-SSP technique.