Rahim içi araç kullanan kadınların servikal örneklerinde actinomyces sıklığının araştırılması
Investigation of frequency of actinomyces in cervical specimens of women using intrauterine devices
- Tez No: 91982
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET RİA kullanımı sonucu hastalarda Actinomyces ile kolonizasyon ve infeksiyon oluşabilmektedir. Actinomyces için pozitif smearlı kadınlar genellikle asemptomatik olduğu halde, RİA kullanan kadınlar için bu önemlidir. Eğer infeksiyon gelişirse, akut ve kronik pelvik inflamasyon, infertilite, ektopik gebelik, nadiren sistemik aktinomikoz ve üreterik obstriksiyon gibi bir çok komplikasyonla birlikte, fallop tüplerinde ilerleyici hasarla sonuçlanabilir. Bu çalışmada amaç, RİA kullanan kadınlarda Actinomyces bakterilerin araştırılmasıydı. Çalışmada, 300 RİA'lı hasta ve 80 RİA kullanmayan hastadan alınan endoservikal kültürler çalışıldı. Tüm örnekler tiyoglikolat sıvı besiyerine ekildi. Buradan %5 koyun kanlı BHİ agar ve seçici besiyeri olarakta 2,5 mg / 1 metronidazol içeren %5 koyun kanlı BHİ ağara ekildi. RİA'lı hastaların 27'sinde (%9) Actinomyces cinsi bakteri üredi. Bunların 19'u A. israelii, 8'i A.naeslundii olarak tanımlandı. Seçici besiyerinin bakterinin saf olarak üretilmesi yönünden avantajlı olduğu görüldü. RİA tipi, hastanın yaşı ve paritesi ile Actinomyces görülmesi oranının değişmediği görüldü. Akıntısı olan hastalarda oran yüksek bulundu. Kontrol grubunda Actinomyces cinsi bakteriye rastlanılmadı. RİA kullanan kadınlarda Actinomyces ile infeksiyon olasılığı düşünülmelidir. Mikroorganizmanın tanımlanması ve doğru tedavi için klinisyen ile laboratuvarın işbirliği önemlidir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF FREGUENCY OF ACTINOMYCES IN CERVICAL SPECIMENS OF WOMEN USING INTRAUTERINE DEVICES. Infection and colonization with Actinomyces have been recognized as potential consequences of the use of intrauterine contraceptive devices (IUD). Although women with smears positive for Actinomyces are usually asymptomatic, the implications are crucial for IUD users. If infection develops, it may result in permanent damage to the fallopian tubes, with such complications as acute and chronic pelvic inflammation, infertility, ectopic gestation and, rarely, systemic actinomycosis and ureteric obstruction. The aim of this study was to determine the presence of Actinomyces from the cultures in the women who used lUCDs. In this study, we performed endocervical cultures from 300 patients with IUCD and from 80 patients without IUCD. All specimens were cultured in thioglycollate broth. From this primary inoculum was inoculated on two brain-heart infusion agar (BHI) with 5% sheep-blood and BHI agar with 5% sheep-blood and with a contration of 2.5 mg/l of metronidazole. In 27 of these 300 cultures (9%) Actinomyces strains were isolated. Actinomyces israelii was isolated in 19 of these cases. Actinomyces naeslundii was isolated in 8 of these cases. The use of media containing 2.5 mg/l metronidazole is useful in achieving successful pure isolation. It was also found that Actinomyces incidence hasn't related with the type of devices, parity and the ages of women. The symptoms and signs of patients, presence of vaginal discharge was found effective factors for the isolation of Actinomyces strains. Endocervical cultures of all nonusers were negative for Actinomyces. 49For this reason, in women who used lUCDs Actinomyces infection should be kept in mind. Clinicians should be in corporation with the laboratories, this is important for identification of the microorganism and for the right therapy. 50