Levonorgestrelli rahim içi araç kullanan kadınlarda rahim içi araç uygulaması öncesi ve sonrasındaki smear sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of smear results before and after intrauterine device administration in women using levonorgestrel intrauterine device
  1. Tez No: 822051
  2. Yazar: AYŞE RABİA ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: DR. EMRAH TÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Rahim içi araç uygulaması, günümüzde, başta kalkınmakta olan ülkeler olmak üzere, dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan geri dönüşümlü kontrasepsiyon yöntemidir. Kalkınmakta olan ülkelerde reprodüktif çağdaki kadınların % 27'si rahim içi araç kullanmaktadır. Rahim içi araçların servikovajinal sitoloji üzerine etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı levonorgestrelli rahim içi araç kullanımının servikal sitolojik değişiklikler üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntemler: Bu çalışma İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada 129 hastanın levonorgestrelli rahim içi araç uygulaması öncesindeki ve sonrasındaki pap smear sonuçlarını inceledik.
Özet (Çeviri)
Objective: The intrauterine device is the most widely used reversible method of contraception in the world today, particularly in developing countries where it is used by 27 % of women of reproductive age. The impact of intrauterine devices on cervicovaginal cytology is not certainly known. The aim of the study was to investigate changes in cervical cytology associated with use of levonorgestrel intrauterine device. Methods: This study was conducted at department of Obstetrics and Gynecology, Izmir Tepecik Training and Research Hospital. We evaluated Pap smear test results of the 129 patients before and after insertion of levonorgestrel-releasing intrauterine device.