(علاقة الأيوبيين بالزنكيين (566-631/1171-1233
Zengîler ile Eyyûbîler arasındaki ilişkiler (566-631/1171-1233)
  1. Tez No: 524088
  2. Yazar: ARIE SHAREEF MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, özellikle Haçlıların İslâm diyarından kovulmasında büyük rol oynayan Zengilerin hükümdarlık dönemini ve bu dönemin Müslümanlar nezdindeki önemini bir kez daha ortaya koyma gayretiyle ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada, Zengiler ve Eyyûbiler arasındaki kuvvetli irtibatın yanı sıra askeri, idari ve ekonomik açıdan Selahaddin Eyyûbi'nin Mısır'da inşa ettiği devlet ve bu devletin kalkınmasına da değinilmiştir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte özet, konunun önemi, amacı, niçin tercih edildiği ve daha önce yapılmış olan çalışmalara yer verilmiştir. Zengi ve Eyyûbi devletlerinin tarihini kapsayan birinci bölümde söz konusu her iki devletin kuruluşu ele alındıktan sonra Eyyûbilerin soyu ve kökeni hakkındaki ihtilaflar, Eyyûbilerin Zengilerle olan bağlantısı, Nureddin Zengi ve Selahaddin Eyyûbi arasındaki bağlantı, Nureddin Zengi ve Selahaddin Eyyûbi'nin Haçlılar karşısındaki rolü ve Selahaddin Eyyûbi'nin askeri stratejik rolüne vurgu yapılmıştır. Ayrıca“askeri ve savaş iktalarının gelişimi”şeklindeki başlığın altında,askeri üniforma, askeri lojistik,askerî seferberlik, gönüllü Eyyûbi ordusu, istihbarat örgütü ve keşif grubu gibi çeşitli yapıları da yer verilmiştir. İkinci bölümde de özellikle Mısır'da Eyyûbi Devleti'nin kurulması bağlamında Eyyûbilerin Zengilerle olan bağlantısı ele alınmıştır. Bu bölümde“İmar Bağlamında Eyyûbiler”şeklindeki başlığın altında, kaleler, okullar, hankâhlar, kervansaraylar vehastaneler;“Askerî Bağlamında Eyyûbiler”şeklindeki başlığın altında ise Nureddin Zengi'nin ölümünden sonra Zengi ve Eyyûbi komutanlarının birbirlerine karşı siyasi, toplumsal ve dini tutumlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise bir devlet başkanı ve siyasetçi olarak Nureddin Zengi, fethettiği bölgeler, Selahaddin Eyyûbi'ye olan muhalefeti hakkında tarihçilerin görüşleri ve bu görüşlere yapılan reddiyeler aktarılarak çalışma neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study cover an important period in the history of Muslims, this is the era of Zankees who defeated the crusade attacks and the crusade armies whom attacked the Muslim countries during this period. The study also shows the good relationships between Zankees and the Ayubians during this critical period. It seems clear that there was an important development during this critical era, the development of economy, army, administrations and many other type of promotions in various fields in Egypt which is ruled by Salahaddin. This development was planned by Imadudin Zanky, whom was very intelligent that could change the doctrine of the people from Shia Al Ubaidy to be Sunna Doctrine. The study includes an introduction with three chapters, the introduction presented the important of this elements which lead to the huge development in this critical period. The first chapter presents the good relationship between Zankees and Ayubians during this period. This chapter has two sections, section one deals with the role of Ayubians during the era of Zankees and the second section how they defeated the crusades. Chapter two has three sections, the main title of the chapter is the relationship between Zankees and the Ayubians, the first section deals with the relationship of the Zankees and Ayubians in Egypt, while second chapter deals with the relationship of Zankees and Ayubians in Aleppo in Syria. The third section deals with factors and reasons of Nuradddin Victory against the Crusade campaigns in all the wars and the method fighting. This section has three main points; the first point is about the internal policy of Nuraddin Zanky in the administration systems, the second is about the disputes and misunderstanding between Salahaddin and Nuradin Zanky. The third is on the some matters and occurrences during the last part of the Nuradin's ruling regime, then he died. The conclusion and the resources list is attached at the end of the thesis.