Aşı başarısızlıklarında HLA doku gruplarının rolünün PCR yöntemi ile araştırılması
The Role of MHC complex class I and class II which non responders to immunization are investigation by PCR
- Tez No: 91986
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Viral hepatitlerden özellikle HBV infeksiyonu ülkemiz için önemli bir sağlık problemidir.HBsAg taşıyıcılığının %7-10 daha fazla olduğu ülkemizde HBV ile toplumumuzun yarısının karşılaştığını düşünürsek, HBV nin taşınmasının önlenmesinde immunizasyonun önemi ortaya çıkar. Immunizasyona rağmen bireylerdeki yanıtsızlık oranı yaklaşık %7-10 arasındadır. 1998 yılında GATA Eğitim Hastanesinde çalışan 944 bireyde yapılan aktif bir immunizasyondan sonra 38 sağlık personelinde aşıya karşı immun yanıt oluşmadığı görüldü. Bu grubun yaşları 20-48 arasında değişiyordu. Kadın / Erkek oranı 21/17 idi. Bu çalışmada amaç 38 yanıtsız ve 18 yanıtlı gruplarda MHC Class-I ve ll'yi araştırmak ve bunların immun yanıta etkilerini ortaya koymaktı. Bu çalışmada“HLA Class-I”antijenleri Dyna Beads“ metoduyla ve ”HLA Class-ll“ antijenleri ”İNNO LİPA DRB (revers hibridizasyon)" metoduyla çalışıldı. Ayrıca, sigara ve genetik hastalıklar yönünden hastaların hikayeleride sorgulandı. Bu çalışmada sonuçlar bize;Aşı immunizasyonu başarıyla sonuçlananlarda DRB1* 11/13, DRB1*0401X, DRB1*0401X0201, DRB1*04X antijenlerinin sıklığının arttığını göstermiştir. Bir diğer yönden ise immun yanıt alınamayan bireylerde HLA Class-I allellerinden HLA B 13 ün sıklığı aşıya karşı yanıtsızlığa neden oluyordu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of MHC complex Class I and Class II which non responders to immunization are investigation by PCR HBV infection is the major problem in Turkey. HBsAg carriage is up to 7-10 percent while almost half of population have had any markers of HBV. Immunization is the best measure to prevent transmision of HBV However, 5 to 10 percent of immunized is nonresponders to HBV vaccines. Nine hundred and forty four health care workers in GATA Training Hospital were immunized in 1998. But 38 were nonresponder.The age of 38 nonresponders is range 20 to 48 years, 21 were male, 17 female. The aim of our study was to determine the correlation between MHC Class-I and MHC Class-ll antijens and non-responsiveness to HBV vaccines. We included 38 nonresponder and 18 responder adult cases into study. In our study, we used Dyna Beads methot for HLA Class-I, İNNO LİPA DRB (Revers Hibridisation) for Class-ll. In addition, we investigated effect of smoking and familial genetic diseases. The result obtained from this study showed that there was a correlation between the respond to HBV vaccine and increased DRB1* 11/13, DRB1*0401X, DRB1*0401X0201, DRB1*04X. On the other hand, there was a correlation between the non-responders and increased HLA B 13, as well. The rate of non responsiveness to HBV vaccines was significantly higher in smoker than that in non smoker (p< 0.001) It seemed familial genetic diseases affect the respons to HBV vaccines. In conclusion, DRB1* 11/13, DRB1*0401X, DRB1*0401X0201, DRB1*04X, are found to increase, the rate of response to HBV vaccines but HLA B13 is found to decrease the rate of response to HBV vaccines. 41