2-6 yaş arasındaki çocukların içecek tüketimi ve beslenme durumu ile annelerinin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumu
Beverage consumption and nutritional status of children aged 2-6,and their mother's attitude towards healthy nutrition
  1. Tez No: 919934
  2. Yazar: MERVE MAÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BİLSİN KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
2-6 yaş arası çocukların içecek tüketim alışkanlıkları, beslenme durumları ve annelerinin sağlıklı beslenme konusundaki tutumlarının değerlendirildiği bu araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel bir yöntemle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evreni, Gaziantep merkez ilçelerinden Şahinbey ve Şehitkamil'de bulunan 153 Aile Sağlığı Merkezi (ASM) arasından rastgele seçilen 15 ASM'ye Mayıs 2023 ile Ocak 2024 tarihleri arasında başvuran ve 2-6 yaş arasında çocuğu olan anneler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü, güç analizi programı ile hesaplanmıştır. Güç analizinin sonunda en az 400 anne gerektiği belirlenmiştir. Ancak veri kaybını önlemek için araştırmaya katılmayı kabul eden ve katılım şartlarını sağlayan 507 anne örnekleme alınmıştır. Verilerin toplanmasında Anne ve Çocuk Tanıtım Formu, Çocukların İçecek Tüketim Formu ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından annelerle yüz yüze yapılan görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Analizler için tanımlayıcı istatistikler, Independent Samples t testi, One Way ANOVA ve Pearson Korelasyon analizleri uygulanmıştır. Çocukların kilo Z skorlarının %96.3'ünün, boy Z skorlarının %99'unun ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) Z skorlarının %95.4'ünün -2 ile +2 arasında olduğu saptanmıştır. Çocukların 24 saatlik içecek tüketiminde suyun ardından en çok süt tükettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the beverage consumption and nutritional status of children between the ages of 2 and 6 years, as well as the attitude of their mothers towards healthy nutrition the research was carried out by a descriptive and cross-sectional method. The population of the study consisted of mothers with children between the ages of 2-6 who applied to 15 Family Health Centers selected by randomization method from a total of 153 Family Health Centers in Şahinbey and Şehitkamil, the central districts of Gaziantep, between May 2023 and January 2024. The sample size was calculated using a power analysis program. At the end of the power analysis, it was determined that at least 400 mothers were needed. However, to prevent data loss, a sample of 507 mothers who agreed to participate and met the participation criteria was taken. The Mother and Child Identification Form, the Children's Beverage Consumption Form, and the Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN) were used for data collection. Data were collected through face-to-face interviews with the participating mothers. Descriptive analysis, Independent Samples test, and Pearson Correlation analysis were used in the data analysis. It was found that 96.3% of the children's weight Z-scores, 99% of their height Z-scores and 95.4% of their BMI Z-scores were between -2 and +2. The study found that children consumed milk most frequently after water within a 24-hour period.