Kanser hastalarında depresyon ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun etkisinin incelenmesi
Examining the effect of ontological well-being on the relationship between depression and psychological resilience in cancer patients
- Tez No: 919948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanser Hastalarında Depresyon İle Psikolojik Sağlamlık Arasındaki İlişkide Ontolojik İyi Oluşun Etkisinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışma kanser hastalarında depresyon ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Medikal onkoloji polikliniğine başvuru yapan kanser tanısı olan 110 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri“Demografik Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Envanteri”,“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Ontolojik İyi Oluş Ölçeği”Temmuz 2024- Ocak 2025 tarihinde araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır.. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve Pearson Korelasyon analizi için IBM SPSS 25 programı, yapısal eşitlik modeli için ise AMOS programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda hastaların beck depresyon envanteri puanı 22.92± 10.62, Yetişkinler İçin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği puan ortalaması 114.64±24.26, ve Ontolojik İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması 70.75±19.31 olarak bulunmuştur. Ontolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin birbirini olumlu yönde etkilediği, depresyon puanlarının artışıyla her iki ölçek puanının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Investigating the Effect of Ontological Well-Being on the Relationship Between Depression and Psychological Resilience in Cancer Patients Aim: This study was conducted to investigate the effect of ontological well-being on the relationship between depression and psychological resilience in cancer patients. Material and Method: Material and Method: The sample of the study, which was conducted using a descriptive and cross-sectional research design, consisted of 110 patients diagnosed with cancer who applied to the Medical Oncology Clinic of Atatürk University Health Research and Application Center. The research data were collected face-to-face by the researcher between July 2024 and January 2025 using the“Demographic Information Form”,“Beck Depression Inventory”,“Psychological Resilience Scale for Adults”and“Ontological Well-Being Scale”. In the statistical evaluation of the data obtained in the study, IBM SPSS 25 program was used for descriptive statistics and Pearson Correlation analysis, and AMOS program was used for structural equation modeling. Findings: As a result of the research, the patients' Beck Depression Inventory score was found to be 22.92±10.62, the mean score of the Adult Resilience Scale was found to be 114.64±24.26, and the total mean score of the Ontological Well-being Scale was found to be 70.75±19.31. It was observed that ontological well-being and psychological resilience levels positively affected each other, and that both scale scores decreased with the increase in depression scores.