Madde kullanım bozukluğu tanılı hastaların bilinçli farkındalık düzeyleri ve psikolojik dayanıklılıklarının tedaviyi isteme davranışları ile aşermelerine etkisi
'the effect of mindfulnees levels and psychological resilience on treatment seeking behaviors and cravings of patients diagnosed with substance use disorder'
  1. Tez No: 919947
  2. Yazar: DİLEK MAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, madde kullanım bozukluğu tanılı hastaların bilinçli farkındalık düzeyleri ve psikolojik dayanıklılıklarının tedaviyi isteme davranışları ile aşermelerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. 24.07.2023-13.11.2023 tarihlerinde Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ahmet Şireci Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlılıları Tedavi ve Eğitim Merkezi'ne) ayaktan başvuran ve yatarak tedavi gören 136 birey ile yapıldı. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Bağımlılık Profil İndeksi Kısa Formu (BAPİ-KF), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ) , Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Değişime Hazır Olma ve Tedavi İsteği Ölçeği (DHOTİ) ve Penn Madde Aşerme Ölçeği( PÖAÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of mindfulness levels and psychological resilience on treatment seeking behaviors and cravings of patients diagnosed with substance use disorder.The study was conducted between 24.07.2023-13.11.2023 with 136 patients diagnosed with substance use disorder who applied to Dr. Ersin Arslan Training and Research Hospital Ahmet Şireci Alcohol and Drug Addiction Treatment and Training Centre as outpatients and received inpatient treatment. Personal Information Form, Addiction Profile Index Short Form (API-SF), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Resilience Scale for Adults (RSA), Stages of Change Readiness and Treatment Eagerness Scale (SOCRATES) and Penn Substance Craving Scale (PSCS) were used for data collection.